Retro model auta jako předloha pro dokonalý kryt na váš šicí stroj!

obal-uvod

Ať už svůj oblíbený pracovní arsenál rády vystavujete na odiv nebo jej ukrýváte v hloubi skříňky, tento praktický a neotřelý obal prospěje vašemu šicímu stroji v obou zmíněných případech. Navíc jistě potěší oko i vašeho protějšku, nakloněného opravdovým dvoustopým miláčkům. 

 

Připravte si vše potřebné:

 • bavlněný satén
 • lamé
 • plst
 • vatovaný prošívaný žerzej
 • vlizelín
 • metalická nit
 • šicí nitě
 • rypsová a keprová stužka
 • tužka
 • špendílky
 • nůžky
 • hedvábný papír
 

obale-kolecko

 

 Výsledné rozměry krytu na šicí stroj jsou 34 x 54 x 22 cm


TIP:

Přední strana, zadní strana a boční díly krytu jsou podložené prošívanou podšívkovinou. Sežehlením různých vrstev se kosočtvercový vzor protiskne na vnější stranu, což krytu dodá zajímavý vzhled. 

 

Stříháme

 

Díly autobusu:

Z vrchní látky I

21 boční díl 2x
22 přední strana 1x
23 zadní strana 1x

a (25x57 cm)  střecha 2x

Z vrchní látky II   

23 zadní kapsa 2x 

Z prošívané podšívkoviny

21 boční díl 2x
22 přední strana 1x
23 zadní strana 1x 

Díly na aplikaci (motivy)

Z vrchní látky I

21 boční spodní lišta, vpředu a vzadu (2x zrcadlově) 4x
21 boční spodní lišta, střední (1x zrcadlově) 2x
22 spodní lišta (přední strana) 1x
23 spodní lišta (zadní strana) 1x 

Z vrchní látky II

21 spodní díl autobusu,boční díl (1x zrcadlově) 2x
22 spodní díl autobusu, přední strana 1x
23 spodní díl autobusu, zadní strana 1x

Z vrchní látky III

21 okno řidiče (1x zrcadlově) 2x
21 boční okno 6x
22 přední okno (1x zrcadlově) 2x
23 zadní okno 1x
b (57x10 cm)  proužek na podložení kol 2x

Ze zbytku černé plsti

21 přední pneumatika (1x zrcadlově) 2x
21 zadní pneumatika 2x

Ze zbytku stříbrného lamé

21 přední poklice 2x
21 zadní poklice 2x
22 přední světlo 2x
23 zadní světlo 2x 

Výztuha:

Vlizelín H250 nažehlíme na zadní stranu dílů autobusu z krémového saténu (díly 21, 22 a 23), viz šedá plocha na polohovém plánu. Vatelín HH650 položíme mezi oba díly střechy (a) a na díly kapsy (lícové strany vně), díly sežehlíme.

 

 

Pracovní postup

Příprava aplikací:
Všechny motivy, které budeme aplikovat vykopírujeme samostatně na papírovou stranu oboustranně nažehlovacího vlizelínu a nahrubo vystřihneme po obvodu s přídavkem širokým 1,5 cm. 

Boční díly:
Z proužků na podložení kol (b= 57x10 cm) stáhneme papírovou vrstvu vlizelínu a proužky nažehlíme na spodní okraje bočních dílů. Pneumatiky a poklice vystřihneme přesně podél kontur, odstraníme papírovou vrstvu a motivy nažehlíme podle vyznačení ve střihu na boční díly. Z bočních dílů autobusu z tyrkysového lamé vystřihneme přesně podél obrysů horní okraje a výkroje pro kola, boční díly autobusu nažehlíme. Boční spodní lišty vystřihneme přesně podél horních okrajů a zaoblených krátkých stran, střední spodní lišty vystřihneme po obvodu přesně podél kontur. Lišty nažehlíme podle vyznačení ve střihu nad spodní okraje bočních dílů autobusu. Všechna okna pro boční díly vystřihneme podél kontur a nažehlíme je. Boční díly přistehujeme rubem k rubu na odpovídající díly z prošívané podšívkoviny. Okraje motivů přišijeme drobným, hustě nastaveným obnitkovacím stehem (metalickou nití). Na motivy vyznačíme podle střihu vnitřní linie (linie dveří, kliku, linie oken) a prošijeme je obnitkovacím stehem.

Přední strana autobusu:
Šikmé horní okraje na spodním dílu autobusu vystřihneme přesně podél kontur. Spodní díl autobusu nažehlíme na přední stranu. Horní okraj přední spodní lišty, světla a přední okno vystřihneme přesně podél obrysů a motivy nažehlíme. Přední stranu přistehujeme na prošívanou podšívkovinu. Okraje motivů přišijeme obnitkovacím stehem. Vyznačíme stěrače a prošijeme je. Z rypsové stužky odstřihneme pro „poznávací značky“ dva stejně dlouhé díly. Na stužky vyšijeme na stroji nebo v ruce čísla. Konce stužek sežehlíme do rubu. Jednu „poznávací značku“ našpendlíme do středu (stykové linie) na spodní lištu. Konce stužky přišijeme obnitkovacím stehem. Druhou „poznávací značku“ pro zadní stranu zatím odložíme stranou. Vnější okraje vrchní látky a podšívkoviny společně začistíme.

Zadní strana autobusu:
Horní okraj spodního dílu autobusu a zadní okno vystřihneme přesně podél obrysů a motivy nažehlíme. Na rubovou stranu přistehujeme prošívanou podšívkovinu. Okraje motivů přišijeme obnitkovacím stehem. Přídavek na horním okraji kapsy sežehlíme do rubu. Horní okraj prošijeme obnitkovacími stehy v šíři 1 cm. Horní okraj spodní zadní lišty a zadní světla vystřihneme přesně podél obrysů. Spodní lištu nažehlíme na spodní okraj kapsy, světla nažehlíme podle vyznačení ve střihu. Motivy přišijeme obnitkovacím stehem. Na lištu přišpendlíme v místech stykových  linií druhou „poznávací značku“ a konce stužky přišijeme. Kapsu položíme na zadní stranu autobusu, okraje přistehujeme. Vnější okraje společně začistíme.

Vnější okraje dílů střechy společně začistíme. 

Dokončení krytu:
Přední a zadní stranu přišpendlíme lícem k líci vždy na jeden boční díl (číselné značky 1 a 2). Podélné okraje sešijeme, na horních okrajích autobusu začínáme resp. končíme 1,5 cm (= švový přídavek) před okrajem. Druhý boční díl přišijeme k přednímu a zadnímu dílu stejným způsobem. Švové přídavky rozžehlíme. Podélné okraje střechy přišijeme lícem k líci k hornímu okraji bočních dílů. Potom přišijeme krátké strany střechy. Na kryt přišijeme ve vzdálenosti 1,5 cm od spodního okraje keprovou stužku podél jednoho okraje, konce stužky podhrneme proti sobě. Stužku otočíme do rubu a v ruce přišijeme na podšívku.