Vaším šťastným číslem se po zkušenostech s tímto skvostem stane dvojka. Přesně tolik švů totiž musíte při jeho tvorbě sešít. A máte hotovo!

ponco-uvod

Zahřívací efekt a stylový doplněk. Kombinace výsad jednoduchého ponča, které vám nedá spát. Najdete jej ve speciálu Burda Plus 02/2022, neznamená to ale, že si jej nemůžou ušít i zástupkyně jiných velikostních kategorií. Je totiž doslova univerzální.

 

Pustit se do jeho tvorby nedá mnoho otálení: Jak už totiž zaznělo výše, disponuje pouze dvěma švy, které je třeba sešít, aby se kousek vhodné látky proměnil plavně v slušivý přehoz. Pokud se vám líbí i detail v podobě třásní, možná jeho tvorbou strávíte o fous více času, můžete ale místo stříhání pravidelných proužků sáhnout po materiálu, který již třásněmi disponuje z výroby a máte po starostech. Záleží jen na vás, jakou textilii či postup zvolíte. Vždy ale budete odměněni perfektním výsledkem!


Co budete potřebovat?

ponco-material

Materiál Vlněná látka (C. Pauli), vlněný proužek, nit (Gütermann), krejčovské nůžky (Pfaff), pravítko na patchwork, krejčovská křída, měřítko, špendlíky, jehla na ruční šití (vše Prym), krejčovský metr (Burda Style)


Jak na to?

diy-ponco-uvod


1 STŘÍHÁNÍ
Na látku zakreslíme krejčovskou křídou 2x obdélníkový díl: 75 x 112 cm (rozměry jsou včetně švových přídavků) a vystřihneme. Na každém z dílů nůžkami zaoblíme jeden roh (viz nákres), pomoci si můžeme talířem. Červeně označené strany olemujeme vlněným proužkem.

2 PRVNÍ ŠEV
Oba díly položíme lícem k líci na sebe tak, aby se vždy jedna krátká strana (75 cm) stýkala s jednou dlouhou stranou (112 cm) a sešijeme je až po šipku. Konce švů zapošijeme a začistíme, švové přídavky rozžehlíme.

3 DRUHÝ ŠEV
Následně sešijeme druhý šev: Pončo složíme lícem k líci podle nákresu a ušijeme protilehlý šev (75 cm) stejně jako první šev až po šipku. Konce švů zapošijeme a začistíme, švové přídavky rozžehlíme.

4 VÝSTŘIH
Okraje výstřihu jsme v kroku 1 olemovali vlněným proužkem. Tyto okraje nyní sežehlíme v šíři 1 cm do rubu a poté v ruce kolem dokola přišijeme neviditelnými stehy. Pokud naopak chcete kontrastní šev, klidně použijte šicí stroj a okraj prošijte ve vzdálenosti 0,7 cm.

5 TŘÁSNĚ
Na vnějším okraji přišijte ve vzdálenosti 11 cm rovněž vlněný proužek (zajistí, aby se třásně dál nepáraly). Poté kolem dokola po obvodu nastříhejte třásně v pravidelném odstupu tak, aby končily 1 cm před našitým proužkem. Na zaoblených okrajích stříhejte tak, aby se třásně směrem dolů lehce rozšiřovaly, pak budou působit rovnoměrně.