Jak si udržet styl i při letních teplotách?

sirka-koutny2

Foto: Koutný

Ve slunném a teplém počasí byste se možná nejradši viděli v plavkách někde u vody. Ale co na sebe, když letní počasí musíte strávit v práci?

 

Zachrání vás přírodní materiály

U dámského kostýmku i pánského obleku je nejdůležitější materiál. Možná byste se divili, ale podle Petry Koutné z prostějovské oděvní firmy Koutný nejvyšší komfort dokáže zajistit oděv vyrobený z vlny. Během letních měsíců oceníte zejména jeho prodyšnost a absorpci vlhkosti. „Vždy je lepší vybírat materiál s velkým podílem přírodních materiálů. Kromě vlny to může být bavlna nebo len, který je na léto ideální. U lnu je nevýhodou mačkavost,“ upozorňuje Petra Koutná. Proslulá česká návrhářka Jaroslava Procházková zase dává v létě přednost nejrůznějším formám viskózy nebo materiálům, obsahující v základě viskózu s příměsí dalších vláken. “Zaručují schopnost elasticity, možnost lepší údržby, nemačkavost a to i za cenu toho, že materiál není stoprocentně z přírodních vláken,” říká.

 

sirka-prochazkova1

Foto: archiv Jaroslavy Procházkové

Pozor při výběru

Než na sebe nějaký ten letní kousek obléknete, věnujte pozornost složení materiálu. Jak upozorňuje Jaroslava Procházková, nespoléhejte na svůj hmat. Nenechte se ošálit na dotyk příjemnou chladivostí. Prohlédněte si ošetřovací etiketu: “Nabízené látky nám dávají dost často klamný pocit z povrchu: jsou heboučké, chladivé na dotek a nám jsou tak příjemné, že je snadno zaměníme s kvalitou přírodních materiálů - bavlny nebo lnu. Teprve poté, kdy se výrazně propotíme, začne nám to být nepříjemné, tak najdeme vysvětlení na etiketě, že je to stoprocentní PES nebo akryl.”

 

sirka-prochazkova2

Foto: archiv Jaroslavy Procházkové

Kritéria výběru

Vedle druhu a kvality materiálu byste se zaměřit i na další neméně důležitá kritéria. “Na pohodlí. Protože když se dobře cítíme, tak i dobře vypadáme. Variabilitu, tedy mít pár kousků, které se spolu snadno kombinují barevně a stylově. Dále pak na stylový design - když máme rozevláté outfity, tak je vhodné jim někde dát pevný bod. Když máme monotónní barevnost, tak překvapit třeba veselou šálou či výrazným náhrdelníkem. A v neposlední řadě je důležitá i snadná údržba. Když se totiž hodně pohybujeme, je velké vedro, frekvence našeho praní je zvýšená. Proto pokud se tyto kousky snadno perou a snadno suší, je to ideál,” vyjmenovává návrhářka Jaroslava Procházková další atributy vhodného oblečení do vysokých teplot.

 

Jak vrstvit

Od rána už vysoké teploty a navečer mírné ochlazení. Jak se dají tyto teplotní změny zohlednit i do výběru oblečení? “Já osobně tuto situaci pro moje klienty řeším doplňováním lehkých outfitů plédy, hedvábnými šálami, potištěnými přehozy. Je to velmi variabilní metoda, která dává i prostor pro to, aby se člověk rozhodl, jak chce působit - zahaleně a tajemně nebo naopak odhaleně a svůdně,” radí známá česká návrhářka Jaroslava Procházková.

 

A co pánské košile?

Tam jednoznačně platí, že je lepší investovat do kvalitní bavlny. Nejen proto, že se v ní člověk cítí lépe, ale také proto, že takový kousek se dokáže odvděčit i delší životností. Košile pro letní období vybírejte s měkkými a ne příliš vysokými límečky. V hodně extrémních vedrech se hodí mít po ruce jednu náhradní.

 

sirka-koutny

Foto: Koutný

Botám vévodí kůže

V letních vedrech bychom neměli zapomenout ani na chodidla. Nachází se totiž na nich velké množství potních žláz. Petra Koutná z prostějovské oděvní firmy Koutný radí pro “seriózní” outfit, především pro pány, zvolit koženou obuv. “Kožená bota s vhodnými ponožkami a pravidelnou péčí o chodidla minimalizuje nežádoucí zápach. Ponožky můžete vyzkoušet z bavlny nebo se speciální antibakteriální úpravou jako jsou ionty stříbra,“ radí Koutná. Rozhodně se vyplatí mít více párů bot, aby došlo k důkladnému proschnutí. Jak na to? Po vyzutí do nich umístěte na 24 hodin dřevěné napínáky, ideálně cedrové. Dřevo totiž pohltí vlhkost, cedr obuv provoní a bota si zanechá svůj tvar, čímž se prodlouží i její životnost. Ženy mohou zvolit obuv s odhalenou špičkou.

 

Letní modely: Nechte se inspirovat

 

Košile se stojáčkem


sirka-kosile-se-stojackem


Citronové šaty


sirka-citronove-saty

 

Geometrické šaty


sirka-asymetricke-saty