Návod a šablony na roztomilého ušáčka na mazlení i na koukání

uvod  

Foto: Jan Schmiedel

 

Žerzejový zajíček potěší malé i velké ať už jako součást velikonoční dekorace, talisman pro štěstí, nebo plyšák na hraní.

 

Materiál Světle šedý a růžový žerzej, vata na vycpání, oboustranně nažehlovací vlizelín (Vlieseline), vyšívací příze – tmavě šedá a růžová (Anchor), pletací příze, vidlička, nůžky, špendlíky, šicí jehly, křída (vše Prym), příze (Gütermann), šablony ke stažení

1. krok Ze světle šedého žerzeje vystřihněte díly A, C, D, E, F, G a H s přídavky na švy v šíři 0,7 cm. Střihový díl B vystřihněte z růžového žerzeje bez přídavků na švy. A: 4 x, B: 2 x,
C: 1 x, D: 1 x, E: 2 x, F: 1 x, G: 2 x, H: 2 x  

2. krok Uši: Díly B nažehlete pomocí oboustranně nažehlovacího vlizelínu na dva díly A. Díly B přišijte po obvodu úzkým obnitkovacím stehem. 

 

1  

 

3. krok Díly uší s nažehlenými díly B na-špend-lete rubem k rubu na zbývající dva díly A a po obvodu je přišijte. Spodní rovný okraj nechte nesešitý na obrácení. 

4. krok Uši obraťte, vložte je lícem k líci mezi díly C a D a přišijte. 

5. krok K vzniklému dílu přišpendlete lícem k líci boční díly E. Boční díly přišijte. 

 

2  

 

6. krok Nakonec přišijte spodní díl hlavy/bradu (střihový díl F). Hlavu zajíčka obraťte a vycpěte vatou.  

7. krok Otvor na spodní straně hlavy prošijte po obvodu předními stehy a nit utáhněte, až se otvor uzavře. Nit pevně zauzlujte. 

8. krok Na hlavu vyšijte růžovou bavlnkou nos, šedou bavlnkou pak zavřené oči. 

 

  3

 

9. krok Střihové díly G položte lícem k líci na sebe a sešijte šev na zádech. Sešijte šev na bříšku (střihové díly H), díly G a H sešpendlete lícem k líci a po obvodu je sešijte. Švové přídavky vpředu nastřihněte.  

10. krok Tělo obraťte, vycpěte vatou a otvor na krku zašijte podle kroku 7. Hlavu přišijte k tělu, nohy dole přitiskněte k tělu a v ruce přišijte tak, aby zajíček pěkně seděl.    

11. krok Zhotovte bambulku: Začátek pletací příze provlékněte středem vidličky a přízi omotejte vícekrát kolem vidličky. 

 

4  

 

12. krok Omotanou přízi uprostřed pevně převažte začátkem a koncem příze a uvažte uzlík. 

13. krok Přízi rozstřihněte podél vnějších okrajů vidličky.  

14. krok Bambulku po obvodu rovnoměrně sestřihněte a v ruce přišijte k zajíčkovi.  

 

5