Pyšníte se kulatým zadečkem? Gratulujeme! Možná bude třeba pozměnit střih v oblasti sedu. Poradíme, jak na to. 

sirka-kulaty-zadecek-1

 

Nerovnoměrné lemy, pokřivené postranní švy a nepříjemné krabatění látky? A v zadní části chybí dostatečná délka. V našem tutoriálu vám ukážeme, jak si střihy můžete upravit tak, aby perfektně pasovaly i na kulatý zadeček.

Záměrně neuvádíme přesné velikosti, jelikož každý z nás je rozdílný.

 

Základní popis

 

Nezbytné prodloužení budeme provádět na zadním středu. Kolik musíme přidat, si odměříme následujícím způsobem: Kolem pasu si uvážeme pevnou rypsovou stužku a měření provedeme na zadním střed a na boku, a to vždy od stužky až k podlaze. Od naměřené boční délky odečteme nejprve 1 centimetr a výslednou hodnotu odečteme od naměřené zadní délky. Výsledný rozdíl udává hodnotu, o niž budeme upravovat střih.

 

Sukně

 

Krok 1

 

Do papírového střihu pro zadní díl si ve vzdálenosti asi 16 centimetrů pod pasem vyznačíme vodorovnou pomocnou linii a přesně mezi záševkem a bočním švem pak linii svislou.

 

vyska-kulaty-zadecek-1

 

Krok 2

 

Střihový díl nastřihněte na dvou místech: podél vodorovné linie od zadního středu až těsně k bočnímu švu a podél svislé linie odshora až těsně k vodorovnému nástřihu. Od zadního středu až ke svislému nástřihu probíhá přídavek rovnoměrně zatímco od svislého nástřihu až k bočnímu švu probíhá klínovitě. Nahoře se okraje svislého nástřihu roztáhnou směrem od sebe, čímž vznikne prosto pro vytvoření druhého záševku.

 


 

vyska-kulaty-zadecek-2

 

Krok 3

 

V případě potřeby lze záševek ještě zkrátit (červená linie). Je-li to nutné, zredukujte mírně i jeho hloubku. Nadbytečnou šíři opět vyrovnáme v bočním švu.

 

 

vyska-kulaty-zadecek-3

 

Kulatý zadeček v šatech a kabátu

 

Krok 1

 

Podívejte se prosím na „Základní popis“ (viz výše). Do střihového dílu si opět zakreslíme dvě pomocné linie. První vede vodorovně ve vzdálenosti asi 16 centimetrů pod pasem. Druhá probíhá svisle a rovnoběžně se zadním středem. Vzdálenost svislé linie od zadního středu se rovná 1/8 obvodu boků + 3 centimetry.

 

vyska-kulaty-zadecek-4

 

Krok 2

 

Střihový díl podél vodorovné linie nastřihneme směrem od zadního středu až těsně k bočnímu švu. Podél svislé pomocné linie dál nastřihneme směrem od spodního okraje až těsně k vodorovnému nástřihu. Od zadního středu až ke svislému nástřihu probíhá přídavek rovnoměrně, zatímco od svislého nástřihu k bočnímu švu klínovitě. Okraje svislého nástřihu se na spodním okraji šatů roztáhnou směrem od sebe.

 

vyska-kulaty-zadecek-5

 

Krok 3

 

Tuto vzdálenost změříme a o naměřenou hodnotu zredukujeme přebytečnou šíři v bočním švu (červená linie). 

 

vyska-kulaty-zadecek-6

 

TIP Burdy Style: 

Díky úpravě střihu můžete sukně, šaty a kabáty všeho druhu přizpůsobit vaší velikosti pozadí. K tomu se používá střih, zkopírovaný na papír, vystřižený podle instrukcí v návodu a poté slepený dohromady. Zejména začátečnicím doporučujeme při přizpůsobení model sešít ze zkušební látky.