Proměnit ústřižky látek či zbytky vlny ve stylové dárečky či dekorace? Žádný problém, poradíme vám jak na to!

  diy-zbytky-uvod

 

Trend upcyklace, tedy opětovného použití či maximálního využívání již nepotřebných věcí a materiálů pro nové, ještě lepší kousky, je jasnou a výraznou myšlenkou současnosti.  Pro nás tvořivé to ale jistě není žádná novinka! Využívání zbytků látek či přízí patří k základním dovednostem milovnic nejen ručních prací. Důkazem je třeba letitá obliba metody zvané patchwork. My se dnes ale zaměříme na podstatně méně časově náročné projekty. Čeká nás totiž na dekorace poměrně náročné období, a tak je každá minuta, kterou můžete věnovat tvoření, jaksepatří drahá! Nachystejte si tedy zbytky látek, přízí a pod. a pusťte se do roztomilých dekorací už teď, jistě se brzy budou hodit, třeba jako milý dáreček. Natrénujete si tak techniku zpracování zbytků na jedničku, zanedlouho vás totiž zahrneme také nepostradatelnými tipy na perfektní vánoční dekorace vyrobené rovněž v duchu této metody, zapřísáhle podporující udržitelnost.

 

 

Čepičky na vajíčka

diy-zbytky-vajicka

Společné snídaně bývají v dnešní době spíš nesplněným snem. Tihle střapatí pomocníčci dopřejí i zarytým opozdilcům, něbo těm, kdo si zrovna přispali, to nejlepší, udrží totiž vajíčka v optimální teplotě mnohem déle. A ještě přitom vypadají tak roztomile.

 

Co budete potřebovat:

 

  •  příze Baby Smiles „Merino Mix“ (Schachenmayr; 50 % střižní vlna, 50 % polyamid; asi 120 m/50 g): 50 g světle modré (01054)
  • 1 sada krátkých jehlic č. 4 (Prym)
  • bambulkovač na zhotovení bambulek o průměru 5 cm  


Jak na to:

Rozměry: Obvod cca 13 cm, výška 12 cm (bez bambulky)

Pružný vzor: Pleťte střídavě 2 oka hladce, 2 oka obrace.
Lícový žerzej: Pleťte v řadách dokola všechna oka hladce.
Spletení 2 ok přetažením: 1 oko sejměte hladce, následující oko upleťte hladce a sejmuté oko přes ně přetáhněte.
Zkušební vzorek: 24 ok a 32 řad dokola lícového žerzeje = 10 x 10 cm

Zkratky: ŘD = řada dokola

Pracovní postup:
Na 4 krátké jehlice nahoďte 32 ok (= 8 ok na každé jehlici). Oka spojte do kruhu a přechod mezi řadami dokola označte. Upleťte 5 ŘD pružným vzorem a pokračujte v ŘD lícovým žerzejem.
Ve 2. ŘD pletené lícovým žerzejem začněte oka ujímat tak, že první 2 oka ŘD spletete hladce a poslední 2 oka ŘD spletete hladce přetažením = v ŘD s ujímáním je o 2 oka méně. Toto ujímání opakujte ještě 4x v každé 3. ŘD, 3x v každé  2. ŘD, 3x v každé ŘD a 2x v každé 4. ŘD = 6 ok. S ubývajícím počtem ok na 1. a 4. jehlici rozdělujte oka průběžně rovnoměrně na všechny 4 jehlice. Nakonec oka rozdělte na 3 jehlice. Nad posledními 6 oky upleťte ještě 5 ŘD a potom všechna oka uzavřete.

Dokončení:
Čepičku vypněte, navlhčete a nechte uschnout. Na bambulkovači zhotovte bambulku o průměru 5 cm a přišijte ji na špičku čepičky. Všechny konce příze zapošijte.


Snadné jako pírko

diy-zbytky-pirko

Metoda makramé zažívá neuvěřitelný boom. Že tento termín neznáte? Nevadí, jistě vám něco říká drhání. A přesně tak vzniko i toto roztomilé pírko, které potěší všechny miovnice boho stylu. Můžete jej tedy využít  třeba jako milý dáreček pro kamarádku. Jeho výroba je snadná, a spotřebujete na ni zbytky přízí, ideálně v přírodních odstínech, neznamená to ale, že byste nemohla sáhnout i po pastelových tónech, které jistě potěší  mladší slečny a stanou se ozdobou jejich deníčku, kabelky nebo pokojíčku.

 

Co budete potřebovat:

  • přízi vhodnou pro techniku makramé
  • dřevěné korálky
  • nůžky

Jak na to:

Ustřihněte 40 cm dlouhý kousek příze, uprostřed vytvořte smyčku s uzlem a oba její konce prostrčte dřevěným korálkem. Z příze si dále nastříhejte 30 kousků dlouhých asi 20 cm.

Vezměte vždy dva krátké kousky příze a opět na nich vytvořte smyčku. Pak jednu smyčku položte na oba konce dlouhé příze s korálkem a druhou smyčku zase pod ně (volné konce obou smyček směřují na opačnou
stranu). Volné konce smyček vždy protáhněte okem protilehlé smyčky a utáhněte.

Tento postup opakujte se všemi krátkými kousky příze.

Aby se umocnil efekt peří, všechny konce příze roztřepte. Na závěr je pak sestřihněte do tvaru pírka. Hotovo!

 
 

 

Gumička do vlasů

diy-zbytky-gumicka


Nezbytný doplněk malých parádnic? Mašle bude ta nejlepší volba! A pokud ještě bude dokonale ladit s některým z jejích modelů, dvojitý úspěch je zaručen. Ušít ji podle našeho návodu nedá příliš práce, radost z potěšení zaručuje takřka bezbřehou!


Co budete potřebovat:


  • zbytek látky o rozměrech přibližně 35 x 55 cm

  •  gumička o šíři 5 mm a délce 20 cm

  •  kromě toho: šicí nit, špendlíky, nůžky, jehla na ruční šití, měřítko, spínací špendlík

 

diy-zbytky-gumicka-strih


Vykopírujte střihové díly pomocí hedvábného papíru nebo kopírovací fólie. Silnější vnější linie ukazují střižnou hranu, podél které se díly vystřihávají. Slabší linie ukazují, kde se díly sešívají. Položte papírové střihové díly na látku popsanou stranou nahoru a obkreslete vnější obrys na látku.

Upozornění: přehyb látky = střed střihového dílu. Přehněte proto látku na půlku a přiložte střihový díl k hraně přehybu. Pak díly vystřihněte.

Přeneste všechny linie a značky na látku.( Střihové díly v reálné velikosti najdete ve střihové příloze speciálu Burda Kreativní tvoření 1/2021.)

1 proužek pro gumičku            1x
2 mašle, střed v přehybu látky        2x


diy-zbytky-gumicka-postup

Jak na to:

 1) Přehněte proužek podélně na polovinu, lícová strana leží uvnitř, a sešpendlete.

 2) Sešijte podélné okraje v šíři 1 cm od okraje k sobě a konce švů zapošijte.

 3) Na jeden konec proužku připevněte spínací špendlík a ten protáhněte sešitým dílem, abyste sešitý látkový proužek obrátila.

 4)  Zasuňte přídavek na úzké straně dovnitř a sežehlete ho.

 5) Pomocí spínacího špendlíku navlékněte do tunýlku uvnitř sešitého proužku gumičku a její konce zauzlujte.

 6) Konec proužku se sežehleným švovým přídavkem přetáhněte přes druhý konec, sešpendlete a sešijte v ruce.

 7) Sešpendlete díly mašle lícem k líci k sobě a poté sešijte v kraji. Nechte přitom otevřený šev v šíři asi 5 cm na obrácení (šipky). Švové přídavky na rozích šikmo sestřihněte. U zaoblených částí můžete přídavky nastřihnout až ke švu.

 8) Obraťte mašli a přežehlete ji. Otvor pro obrácení zašijte v ruce a dbejte, aby steh nebyl vidět. Omotejte mašli kolem gumičky a zauzlujte ji.


Tip: Mašli můžete ušít i z jiné látky než proužek gumičky. Lze ji ozdobit pajetkami nebo kamínky.