Stačí jen stáhnout a zavázat v několik řad a nasmokovaný top je na světě!

uvod


Celé kouzlo spočívá v použití kulaté gumičky, pak už je smokování, nebo též žabičkování, snadné! Z jednoho pruhu látky díky tomu vytvoříte efektní top s ramínky či bez nebo lehké letní šaty. 

 

Jak na to? 

 

Materiál Bavlněná látka s kárem Vichy, rypsová stužka na ramínka, kulatá gumička, příze (obojí Gütermann), pravítko na patchwork, měřítko, špendlíky, nůžky, křídová tužka, krejčovský metr (vše Prym) 

 

material

 

1. krok Stříhání z bavlněné látky: Krejčovským metrem změřte horní obvod a naměřený údaj vynásobte číslem 1,5. Délku určete podle vlastního uvážení. 

2. krok Okraje budoucího zadního středového švu začistěte overlockem. Pak sežehlete horní a spodní okraj látky vždy 2x v šíři 0,5 cm do rubu.  

3. krok Horní a spodní okraj prošijte těsně v kraji. Začátek a konec švů vždy zapošijte.

 

foto1

 

4. krok Gumičku naviňte v ruce na cívku (ne moc volně). Jako vrchní nit použijte normální přízi. Na šicím stroji povolte napětí vrchní nitě. Šití s gumičkou si nejprve vyzkoušejte na zbytku látky. 

5. krok Látku prošijte na lícové straně v požadované vzdálenosti od horního okraje (u našeho modelu to jsou 3 cm) nejprve jen v délce 2 cm a konce nitě a gumičky zauzlujte – nezapošívejte! 

6. krok Pokračujte v prošívání až ke druhému konci látky, látka se při šití automaticky smokuje. Na lícové straně látky je viditelná nit, na rubové straně gumička. 

 

foto2

 

7. krok Konce obou vláken (příze a gumička) na konci prošití opět zauzlujte. Celý postup smokování opakujte v rovnoměrných odstupech, počet opakování je libovolný.  

8. krok Nyní sešijte zadní středový šev v šíři 1 cm a okraje švu rozžehlete.

9. krok Top oblékněte a změřte potřebnou délku ramínek. Ramínka odstřihněte z rypsové stužky, přišpendlete je v požadované délce k topu a v ruce přišijte. 

 

foto3

 

Foto: Eva Häuslmeier; Jan Schmiedel