Dokonalá péče pro hebké prádlo

V průběhu několika let si použití aviváže získalo velkou oblibu a v dnešní době jej považujeme za již zcela běžnou záležitost. Mnozí z nás už proto ani nevědí, jak bychom se cítili v prádle, které aviváží ošetřeno nebylo. Jaké jsou tedy hlavní důvody použití aviváže?


avivaz2(1)

 

Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a mačkají, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí na pokožku a přitahuje špínu. Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit. Oblečení je pak daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a vy ji daleko lépe a jednodušeji vyperete. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na příjemnou vůni, kterou aviváž prádlu dodá.

 

Z výše uvedených důvodů je tedy na první pohled zřejmé, že aviváž by měla být součástí pracího procesu. Nicméně velkou výjimku tvoří funkční materiály. Při praní těchto materiálů aviváž NIKDY NEPOUŽÍVEJTE. U prodyšných textilií s funkční membránou a textilií z mikrovlákna dochází ke snížení funkčnosti textilií.

 

JAK, KAM A PROČ DÁVKOVAT?

Při dávkování aviváže byste se vždy měli řídit pokyny uvedenými na zadní straně etikety. Dávkování je velice snadné a k odměření správného množství jednoduše použijte uzávěr láhve. Aviváž nemusíte před použitím ředit. Prostě jej nalijte přímo z láhve do uzávěru a z něj rovnou do zásobníku určeným pro aviváž. Ten je výrobcem pračky označen a nachází se buď uprostřed výsuvného zásobníku, nebo napravo. Při dávkování určitě doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování. Pokud totiž použijete příliš málo aviváže, nebude mít správný účinek, pokud naopak zvolíte příliš velké množství, může především u froté prádla dojít ke snížení jeho savosti.


avivaz1-1(1)

 

JAK SE VYZNAT V NABÍDCE V OBCHODĚ?

Jednoznačná rada, co si vybrat, neexistuje. Řada z nás se rozhoduje také podle dostupných vůní a každý může preferovat jiné vůně, proto je i nabídka v obchodech tak pestrá. V České republice vedou spíše svěží vůně, které připomínají čistě vyprané prádlo.  Češi si také nejvíce vybírají přípravky osvědčených značek, protože dobře vědí, že se jim to vyplatí. Vůně a svěžest aviváže trvá déle, u některých přípravků až osm týdnů. Aviváže se stávají stále koncentrovanějšími, jednolitrová lahev vypere více prádla, než kdykoliv předtím. Přitom není třeba aviváž ředit, jako za „starých časů“.


AVIVÁŽ A ŽIVOTNÍ PROTŘEDÍ

Složky, které dnešní značkové aviváže obsahují, jsou z velké části biologicky rozložitelné. Kromě toho prádlo rychleji schne, což šetří náklady na spotřebu energie, pokud prádlo sušíte v sušičce. Spotřebu energie ušetříte také při žehlení, které je u hladšího prádla, vypraného s použitím aviváže, mnohem rychlejší.