Máte za sebou žádost o ruku a nyní připravujete svatební den? Čeká vás několik poměrně náročných měsíců.

  silvego-uvod
                                                                                                                                                           foto: pexels.com
                                      


Jen neúnavná píle a pozornost věnovaná každému detailu zajistí, že vše vyjde a svatba bude nezapomenutelná.

 

Začněte ihned po zasnoubení – rok dopředu

Svatbu musíte plánovat opravdu zavčasu. Čas přijde i na zásnubní prsteny, vyšší prioritu ale mají v počáteční fázi jiné věci. Zejména pokud se svatba bude konat na nějakém svatbami vytíženém místě, může být nezbytné prostory rezervovat i rok předem. První věc, kterou byste tedy měli bezodkladně vyřešit, je termín a místo konání svatby. Pokud tyto věci dokážete stanovit, můžete se odrazit k tomu, abyste postupně domluvili vše ostatní.

 

Domluvte veškerý personál

Další klíčovou položkou na seznamu, kterou musíte vyřešit mezi prvními, je koordinace termínu s odpovědnými osobami. Množství těchto osob se může lišit, mezi ty nejčastější ale patří:

· koordinátorka svatby (pokud ji máte, mnoho další starostí vám odpadne, neboť je vyřeší za vás)

· oddávající

· svědci

· cateringová firma (pokud občerstvení a obsluhu nezajistí přímo poskytovatel svatebního místa)

· kapela pro živou hudbu během obřadu a po něm

· DJ, který zajistí hudbu, když dohraje kapela (nebo pokud kapelu nemáte)

· fotograf, kameraman

· aranžér (květiny, svatební brána, výzdoba sálu…)

· řidič, který hosty vyzvedne a odveze po svatbě domů

· kadeřnice, maskérka

Seznam je poměrně dlouhý a ještě by mohl pokračovat. Ke svatbě lze totiž vymyslet spousty doprovodných služeb a zábav. Můžete tak mít specialistu, který se bude věnovat dětem, někdo může ugrilovat prase apod.

Čím více lidí domluvíte zavčasu, tím lépe pro vás . Program osob a firem, kteří se na svatební akce specializují, se velice rychle plní a na poslední chvíli již nemusíte sehnat vhodného kandidáta.

 

Stanovte si jasný rozpočet

Sami zjistíte, že náklady na svatbu začnou přímo raketově růst. Pokud si nestanovíte jasný strop, počítejte s tím, že rozpočet se vyšplhá na mnoho set tisíc korun. Raději si tedy předem určete hranici, kterou nechcete překročit. Svatba dnes běžně stojí přes 100 000 Kč, dvojnásobnou částku byste ale již v případě disciplinovaného přístupu k věci překročit nemuseli.

 

Včas předejte hostům pozvánku

Na poslední chvíli nemůžete odkládat ani pozvání hostů. Také oni mohou mít již domluvené jiné plány – třeba svatby dalších přátel, rodinné či pracovní povinnosti. Čím dříve své hosty pozvete, tím vyšší je šance, že si dokážou vše zařídit tak, aby na vaší svatbě nechyběli.

 

Svatební den musí mít striktní program

Nenechávejte žádný prostor pro improvizaci. Svatební den musí být jasně naplánovaný a vše musí na minutu sedět. Pokud se cokoliv protáhne, může to znamenat trable. Naopak při precizním time managementu se problémů bát nemusíte.