Silná imunita i psychická odolnost se hodí – v posledních dvou letech to platí dvojnásob.

  favi-01
                                                                                                                                                       foto: Unsplash


Co můžete udělat, abyste si zachovali zdravé tělo i ducha?


Naučte se relaxovat

Výzkumy ukázaly, že imunitu podporuje relax v podobě masáží, sauny nebo infrasauny. Takový luxus si však většina z nás nemůže pravidelně dovolit. Co si ale můžete dopřát, je každodenních pár minut vlastní relaxace. Ať už to pro vás znamená cokoliv – usednout na půl hodiny do křesla s knížkou, dát si horkou vanu, zhlédnout oblíbený seriál... Aby to mělo smysl a správný účinek, je dobré si takovou relaxaci dopřávat alespoň jednou denně.


Projezte se do pohody

Určité potraviny nám mohou zlepšit náladu a pomoci k psychické pohodě. A to díky látkám, které obsahují – například omega 3 mastné kyseliny podporují činnost mozku a jejich konzumace prokazatelně snižuje výskyt depresí. Které potraviny pozitivně působí na naši psychiku?

● Tučné ryby

● Kvalitní hořká čokoláda

● Kvašené potraviny

● Banány

● Ovesné vločky

● Bobuloviny (borůvky, maliny,..)

● Kvalitní káva


Takové „jídlo do pohody“ si můžete dopřát hned po ránu – připravte si ovesnou kaši s banánem, borůvkami a kostičkou hořké čokolády. K tomu kvalitní káva a perfektní snídaně je na stole.

favi-02
                                                                                                                                                     foto: Unsplash

 

Filtrujte informace

Je dokázáno, že situace okolo covidu má neblahé účinky na naši psychiku. Psychické obtíže se objevují jak u těch, kteří onemocnění prodělali, tak i u ostatních od lékařů po běžnou veřejnost. Psychické pohodě rozhodně nepomáhá každodenní sledování zpráv, statistik nebo pročítání diskuzí pod souvisejícími články. Mít přehled je fajn, ale být v duševní pohodě je lepší. Proto doporučujeme nezatěžovat se zbytečně informacemi, které na vás nepůsobí pozitivně. Radši si pusťte nějakou komedii nebo se zasmějte u knížky.


Zvolněte

Dostatek odpočinku působí blahodárně na naše tělo i mysl. Zatímco v létě má člověk tendenci být co nejvíc venku a spoustu toho zažít, podzim je jako stvořený pro zvolnění. Klidně uberte na aktivitách, nehoňte se a nepodceňujte sílu kvalitního spánku. Koneckonců stres a nedostatek spánku bývají hlavními příčinami psychické i fyzické nepohody. Jestli máte pocit, že toho máte dlouhodobě moc, možná by stála za zvážení nějaká dovolená u moře nebo aspoň wellness víkend.


Podpořte imunitu zevnitř i zvenčí

Je spousta malých kroků, kterými můžete povzbudit svou obranyschopnost:

● Suplementace vitaminu C a A, zinku a selenu (nebo strava bohatá na tyto látky)

● Konzumace probiotik a kvašených potravin

● Otužování

● Fyzická aktivita a sport