Žijete zdravě a berete ohledy na životní prostředí? To se určitě budete chtít dozvědět víc o udržitelné módě vyráběné v Česku. Které značky byste neměli přehlédnout?

  seo-zalando
                                                                                                                                                                                          foto: Unsplash.com

 

Co je udržitelná móda?

Udržitelná móda nebo také slow fashion je filozofie propagující nákup kvalitně zpracovaných oděvů s dlouhou životností, které nejsou z klasických řetězců. Základními zásadami „pomalé módy“ jsou ohledy na planetu, zvířata a zacházení s lidmi, kteří oblečení šijí. Jakožto trend se tento směr rozšířil po celém světě a neminul ani návrháře v České republice.

 

1. Leeda

Leedu stvořila v roce 2012 návrhářka Lucie Kutálková se svou kolegyní Lucií Trnkovou. Obě dámy dbají na kvalitní materiály a ruční zpracování. Leeda si libuje v minimalistickém designu i v barevných a divokých potiscích. Na e-shopu najdete nejen společenské šaty, ležérní halenky, ale i plavky, kabelky a šperky.

 

2. Bohempia

Rádi byste obuv, ve které se skvěle a zdravě chodí a která zároveň i dobře vypadá? Vyzkoušejte mladou značku Bohempia založenou v roce 2015. Hlavní surovinou, kterou Bohempia využívá, je technické konopí. Jak česká firmička roste, rozšiřuje svůj repertoár o oblečení a doplňky do domácnosti. Zajímavým faktem je, že veškeré produkty jsou vyrobené v Česku ve střední Evropě, čímž značka napomáhá zabraňovat neekologickému importu a nekvalitní produkci.

 

3. Tereza Vu

Tereza Vu studovala v Londýně, kde získala mnoho zkušeností, které jí dopomohly k založení vlastní značky dámského spodního prádla. Netají se tím, že její značka prožívala těžké začátky. Dnes je neodmyslitelnou součástí přehlídek na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku a Designbloku. Tereza své modely vyrábí většinou na zakázku, a navíc se věnuje charitativní činnosti.

 

4. Youngprimitive

Značku Youngprimitive založil v roce 2004 výtvarník a designér Efa Urban a se svou ženou rozšířil konfekci o dámskou sekci a po narození synka i o sekci dětskou. Jak o sobě sama značka tvrdí, Youngprimitive žije módními trendy a grafickým designem. Veškeré modely vyrábí v omezeném množství, klade důraz na kvalitu materiálu a střihu. Nad výrobky drží stráž od začátku až do konce výrobního procesu.

  seo-zalando-01
                                                                                                                                                          foto: Unsplash.com


TIP NA ZÁVĚR: Originální oblečení od malých českých oděvních firem nejlépe nakombinujete s basic kousky – například s klasickými džínami nebo dámským a pánským tričkem.