Užitečné rady a tipy, které se vám budou hodit před, při i po šití

uvodni


Při žehlení je dodržování správného postupu stejně důležité jako při šití, a umíte-li správně žehlit, jste na poloviční cestě k úspěchu. Vyžehlení hotového modelu je samozřejmostí, důležité je ovšem i co nejčastější přežehlování a rozžehlování již v průběhu šití.


Rady & tipy 


1. Látky a většinu oděvů se žehlí zpravidla z rubové strany. Pokud je z nějakého důvodu nutné žehlení ze strany lícové, žehlete přes plátno. 
 

2. Již při nákupu látky se zevrubně informujte o jejím složení, neboť právě na tomto údaji závisí pracovní teplota žehličky. Zatímco kupříkladu bavlnu a len můžete žehlit při velmi vysokých teplotách, pro tkaniny ze syntetických vláken příliš vysoké teploty naopak vhodné nejsou. U směsových tkanin nastavte teplotu vždy podle té příměsi, která je nejchoulostivější. 
 

3. Ještě než přejdete k vlastnímu stříhání, rozžehlete přehyb látky, a pak celý kus důkladně z rubu přežehlete. Bavlněné a vlněné textilie žehlete přes vlhké plátno, abyste zabránili tomu, že se látka později srazí. 
 

4. V každém případě doporučujeme provést zkoušku žehlení nejprve na malém odstřižku, případně na malé ploše v jednom z rohů látky. 
 

5. Žehlení je důležité po každé fázi šití. Kupříkladu záševky sežehlujte ještě před sešitím bočních švů, švy zase rozžehlujte ještě před otočením záložky do rubu a výstřih sežehlete dříve, než jej budete prošívat. 
 

6. Šev po sešití sežehlete nejprve naplocho a teprve potom přídavky rozžehlete do stran nebo k jedné straně. 
 

7. Okraje švových přídavků u velmi jemných látek se nebudou protlačovat na lícovou stranu, jestliže přídavky při žehlení podložíte papírovými proužky. 
 

8. Žehlicí plochu žehličky pravidelně čistíme a před každým žehlením choulostivých látek se vždy přesvědčíme, zda na žehlicí ploše nejsou škrábance, které by mohly látku zatrhnout.

 

Lněné, bavlněné, vlněné a některé směsové látky...

...vyžadují při žehlení vlhkost. Takovéto textilie žehlete přes vlhké plátno nebo napařovací žehličkou. Vlhké plátno nesmí být v žádném případě příliš mokré! Žehlete tak dlouho, dokud plátno i žehlená látka nejsou zcela suché, neboť některé materiály reagují na zbytkovou vlhkost tím, že vytvoří nepěkné boule.

 

Velur a samet...

...žehlete z rubu přes vlhké plátno a jen mírným tlakem, důležitá je správná žehlicí podložka. Jednou z nejosvědčenějších je kus sametu, který na žehlicí prkno pokládejte tak, aby strana s vlasem ležela nahoře. Jemný vlas žehlené tkaniny pronikne mezi chloupky sametu, které se díky tomu nepolámou, nezploští ani jinak nepoškodí. Při nažehlování výztuhy nechte díly stříhané dvojmo ležet lícem k líci na sobě.

 

Látky se strukturovaným povrchem...

...žehlete vždy jen z rubu a na měkké podložce, abychom povrch nezploštili.

 

Hedvábí, viskózu a acetátové tkaniny...

...žehlete z rubu mírně teplou žehličkou, avšak zásadně bez napařování či kropení, neboť voda zanechává na látce mapy či drobné flíčky.

 

Šifon...

...žehlete mírně teplou žehličkou, a protože se tato tkanina při styku s vodou či párou nehezky zvrásní, napařování nepřipadá v úvahu.