Jsou základem každého dobře padnoucího modelu. Jak je správně naměřit?

uvodni Foto: Archiv speciálu Burda Easy 2/2015
 

Abyste přesně určili svou správnou velikost, musíte se důkladně změřit a naměřené hodnoty porovnat s tabulkami měr a velikostí. Jak na to?


Nákresy na obrázcích podrobně znázorňují, kde přesně měření provádět.


TIP: Měření si velmi usnadníte, požádáte-li o pomoc třeba kamarádku a také výsledky budou přesnější. Před vlastním měřením si kolem pasu uvažte pevnější rypsovou stužku a sešpendlete ji. 

 

4


1 HORNÍ OBVOD měří se přes nejširší místo prsou

2 OBVOD PASU těsně na pomocné stužce v pase

3 OBVOD BOKŮ přes nejširší místo sedu

4 HLOUBKA PRSOU od nejvyššího místa ramene (u krku) ke špičce prsu

5 PŘEDNÍ DÉLKA DO PASU od nejvyššího místa ramene (u krku) přes špičku prsou ke spodnímu okraji pomocné stužky v pase

6 ZADNÍ DÉLKA od nejnižšího krčního obratle (mírně vyčnívá) ke spodnímu okraji pomocné stužky

7 ŠÍŘE RAMENE od nejvyššího místa ramene (u krku) až k místu přisazení rukávové hlavice

8 DÉLKA RUKÁVU na lehce ohnuté paži přes loket až k zápěstí

9 OBVOD PAŽE přes nejširší místo nadloktí 

10 OBVOD KRKU měříme kolem dolní části krku

TĚLESNÁ VÝŠKA od temene hlavy až k patě

 

V tabulce si vyhledejte tu velikost, která se vaším mírám nejvíce přibližuje. Velikost střihu na šaty, halenky, kabátky a pláště se vybírá podle horního obvodu, zatímco pro výběr střihu na kalhoty a sukně je rozhodující obvod boků. V případě, že vaše obvodové míry nesouhlasí s našimi tabulkami, není nic snadnějšího, než použít střih, který je zhotoven pro několik velikostí najednou. Takový střih totiž svým individuálním potřebám přizpůsobíte neobyčejně jednoduše. Jestliže např. váš horní obvod odpovídá velikosti 38 a v pase potřebujete velikost 40, zakreslíte v dané partii linii střihu plynule mezi liniemi pro tyto dvě velikosti.
 

tabulka


Tabulky dámských, pánských i dětských velikostí ke stažení ve formátu PDF

 

DŮLEŽITÉ: Jednotlivé díly střihu se značkou Burda již přeměřovat nemusíte, neboť všechny obsahují také nezbytné přídavky na pohodlné nošení zvoleného modelu. Při volbě velikosti střihu rovněž nemusíte brát v úvahu, zda se jedná o prostornou košilovou halenku nebo naopak o úzké přiléhavé šaty či volný plášť.

VELIKOST KALHOT 
Rozhodujícími parametry střihu na kalhoty je obvod boků a také obvod pasu. Pomocnými ukazateli jsou pak boční délka kalhot, délka vnitřního krokového švu, výška sedu a obvod stehna. 

DŮLEŽITÉ: Pomocné ukazatele nejsou v tabulkách Burda uváděny. Tyto míry si vyznačte přímo na papírových střihových dílech. Pamatujte přitom na to, že např. obvod stehna může vedle přídavku na pohodlné nošení (asi 4 cm) navíc obsahovat ještě přídavek, který je podmíněn konstrukcí zvoleného modelu. Na siluetě modelu závisí také výška sedu. Kalhoty, které postavu těsně obepínají, proto musí přesně přiléhat také v partiích sedu, narozíl od volnějších kalhot se záhyby v pase nebo kalhot ryze sportovního charakteru (např. joggingových).


1


1 OBVOD PASU  těsně na pomocné stužce

2 OBVOD BOKŮ  přes nejširší místo sedu

3 BOČNÍ DÉLKA KALHOT  od spodního okraje pomocné stužky v pase pod kotník

4 DÉLKA VNITŘNÍHO KROKOVÉHO ŠVU  od rozkroku až pod kotník

5 OBVOD STEHNA  v nejširším místě stehna

6 VÝŠKA SEDU  při vzpřímeném sedu od spodního okraje stužky až k ploše sedadla


3


TIP: Velikosti střihů Burda se nemusí zcela shodovat s velikostmi konfekčními. Podobně jako každý návrhář má i Burda svůj osobitý „rukopis“ a přesné změření je proto nezbytné!