Poradí lektorka kurzů šití Burda Akademie Nikol Ryantová

uvod  

Foto: Fotolia a archiv lektorky

 

Zkušené švadlenky již dávno mají svůj oblíbený stroj, ale ty začínající určitě ocení pár rad a s chutí si vyslechnou názor odborníka... 


Nikol, můžete prosím poradit, na co se zaměřit při výběru prvního šicího stroje? 

Většinou všem účastnicím kurzů doporučuji, aby na něm v žádném případě nešetřily. Na začátku si vůbec neumějí představit, že je šití bude tak bavit. Pokud zvolí nějaký levnější model, dost možná jim nebude práci ulehčovat, ale spíše přidělávat, pak hrozí, že se pro ně šití nestane radostí, ale spíše naopak. Mají-li možnost, určitě by si měly stroj nejprve někde vypůjčit nebo zajít třeba na kurz, kde si ho budou moct vyzkoušet, a teprve poté se rozhodnou pro koupi. Stroj považuji za investici a jestli si vyberou ten pravý, věřím, že ho budou mít klidně celý život.

 

Jaké funkce by měl ovládat šicí stroj pro pokročilou švadlenku, která se šití věnuje déle?

Je důležité, aby měl kovové tělo a nedělalo mu problém prošít různé druhy materiálů nebo také více vrstev. Dál záleží na požadavcích každé z nás. Když se podíváte na současnou nabídku na trhu, stroje vynikají celou řadou funkcí a také zvládají nespočet různých druhů stehů od rovného až po vyšívání kytiček. Pro mě osobně třeba právě tato funkce není nijak potřebná, protože pravidelně využívám pouze rovný a entlovací steh. Co ale považuji za velké plus, je, když stroj ovládá automatické šití knoflíkových dírek, protože šít je ručně nebo poloautomaticky není úplně snadné a nedopadne to vždy podle představ. Dobrý stroj se také mimo jiné snadno pozná podle toho, že je velmi tichý při provozu.

 

Komu byste doporučila overlock? 

Asi úplně každému, kdo se chce šití trošku více věnovat. Usnadní spoustu práce a zajistí profesionálnější výsledek. Výhodou overlocku je, že steh je elastický, a tak se s ním dají velmi snadno šít úplety či jiné pružné látky. Navíc má jednu obrovskou výhodu a to, že přebytečný materiál odřezává a steh poté vypadá opravdu čistě.

 

S jakými šicími stroji se setkávají účastnice kurzů šití s Burdou Style? 

Máme k dispozici jak klasické stroje, tak overlocky, mohou si tedy na vlastní kůži vyzkoušet práci s oběma typy.