5 rychlých a jednoduchých tipů, jak o ně správně pečovat.

  lips-uvod
                                                                                                                                                       foto: Shutterstock


Že sluneční paprsky mohou naši pokožku spálit, ale že ji také vysušují, dráždí nebo mohou dokonce způsobit alergické reakce, ví dobře každý z nás. Pravidelné používání slunečních krémů a následná hydratace je proto v letních měsících samozřejmostí. Na jednu část těla ale mnoho z nás zapomíná, což je velká chyba. Řeč je o rtech, které jsou proti škodlivému slunečnímu záření téměř bezbranné. Právě proto byste jim měli nejen v létě věnovat zvýšenou pozornost.

 

  lips-uvod-02
                                                                                                                                      foto: Shutterstock

 

 

Bezbranné rty

Na začátek trocha teorie: Naše pokožka obsahuje melanin, což je pigment, kterému vděčíme za její zhnědnutí při opalování. Melanin nejenže dokáže absorbovat sluneční paprsky, našemu tělu ale také pomáhá zbavovat se většiny škodlivého UV záření, které do něj při opalování proniká. Tento pigment nás tedy chrání nejen před spálením, ale také před stárnutím či rakovinou kůže. Naše rty ve srovnání s pokožkou obsahují ale melanocytů (buněk zodpovědných za produkci melaninu) mnohem méně. A jak už víme, čím méně melaninu, tím menší ochrana proti UVA a UVB paprskům. Pokud tedy dermatologovi řeknete, že jste si zapomněli opalovací krém, pochvalu nejspíš nedostanete. Když mu ale prozradíte, že rty během léta nechráníte balzámem se slunečním faktorem, dost jistě vás pošle klečet do rohu na hrách.

 

Muži se o své rty moc nestarají, ukazuje průzkum

 

Takových lidí přitom není málo. Jak se letos na jaře ukázalo v průzkumu společnosti Blistex, na hrachu by musela klečet hned polovina českých mužů, kteří prozradili, že balzám na rty nepoužívají nikdy. Ženy proti nim dopadly o dost lépe - aspoň jednou za den si rty ošetřujícím přípravkem natře 85 % dam. Péče o rty přitom nezabere příliš času, a to ani v létě.

 

  lips-uvod-01
                                                                                                                                                    foto: Shutterstock             

 

Pět rychlých a jednoduchých tipů, jak v létě pečovat o rty

 

1. Hydratace neškodí v jakémkoliv množství

První rada bude možná znít triviálně, pro hydratované rty je ale naprosto klíčová: pijte dost vody či neslazených tekutin. Pokud budete v horkém počasí na konzumaci nápojů zapomínat, vedle úžehu a úpalu riskujete také přesušené, rozpraskané rty, které budete poté dostávat do kondice dlouhých několik dní.

 

2. Pečujte o rty ve spánku

Jestli se řadíte mezi fanoušky rtěnek či lesků na rty, vždy si pod ně nezapomeňte aplikovat balzám s ochranným faktorem. Protože rtěnky a lesky rty vysušují, večer se zaměřte na pečlivé odlíčení. Účinným trikem je natřít si rty těsně před spaním balzámem. Ten se o hydrataci postará, když budete spokojeně spát.

 

3. Nikdy neolizovat!

Tohle zná asi úplně každý. Když vás začnou pálit rty a vy zrovna po ruce nemáte balzám, naprosto automaticky si je začnete olizovat, abyste jim aspoň na moment ulevili. Po chvíli vás už rty pálí o něco víc a po pár hodinách je z toho rozpraskaná pokožka někdy i se zarudnutím na okraji rtů. Je tomu tak proto, že rty nemají ochrannou vrstvu, a hned, jak se tekutina vypaří, se citlivá pokožka začne přesušovat. Zapomenout si přibalit balzám se v horkých, slunečných dnech zkrátka nevyplácí.

 

4. SPF a pravidlo dvou hodin

Nejen, že je ve rtech méně melanocytů, pokožka na rtech je také mnohem tenčí a citlivější než na zbytku našeho těla. Ochranu před sluncem proto potřebuje nepřetržitě během celého dne. Při vybírání správné tyčinky doporučujeme volit co nejvyšší ochranný faktor SPF (z anglického Sun Protection Factor), i tak je ale třeba, abyste nezapomínali na aplikaci zhruba jednou za dvě hodiny; po této době totiž ochrana přestává fungovat.

 

5. Soustřeďte se nejen na UVB, ale i UVA

Pojmy UVB a UVA určitě znáte, ne všichni ale vědí, co znamenají. Paprsky UVB mají vliv na horní část kůže, díky nim se opalujeme, ale také spalujeme, a právě ony způsobují rakovinu kůže. UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky a způsobují její stárnutí. Problém pak přichází ve chvíli, kdy se u přípravků soustředíte jen na SPF. Ten totiž udává jen to, jak dlouho můžete na slunci být, než se spálíte. Jde tedy primárně jen o ochranu proti UVB záření. Dobrá zpráva ale je, že je na trhu celá řada přípravků, které dokáží bojovat i se škodlivým UVA. Ty jsou většinou označené jako širokospektrální ochrana nebo mají na obalu uvedenou ochranu jak před UVB, tak i UVA. Jedním z nich je tyčinka Blistex Ultra SPF 50+, která rty chrání před UVB i UVA. Díky složení, jež je obohacené o antioxidanty C a E, tento balzám pokožku na ústech hydratuje, a dokonce si umí poradit i s popraskanými rty.

Galerie: Péče o rty
Balzám na rty Hydratační balzám Vyživující a hydratační balzám s SPF 15 Vyživující a hydratační olej na rty Tyčinka na rty s SPF50 Tónovaný balzám s SPF 15 Hydratační balzám s kys.hyaluronovou a SPF15 Noční vyživující maska na rty