Najdete je okraji látek. Prozradíme, co se z nich dá vyčíst 

sirka-okraje-latky

Foto: Veronika Vlachová

 

Objevují se hlavně na bavlněných tkaninách, ale najdete je i u látek určené pro patchwork - malé barevné puntíky na kraji látky. Nejen že vypadají krásně, ale jsou hlavně užitečné. Věděli byste, co znamenají?

 

Tajemství teček

Okrajů látek byste i měli začít všímat. Mohou totiž prozradit spoustu věcí: například jméno designéra, sérii, rok výroby nebo zemi, ve které byl onen kousek tkaniny vyroben. Také upozorňuje na to, jak látku prát či čistit. Vedle toho se na okrajích látek objevují i malé puntíky v různých barvách. Ukazují celou barevnou škálu, která byla při výrobě použita. Jinými slovy to znamená, že čím víc bodů na okraji je, tím více bylo barev pro výrobu použito. Ale to není vše: tyto body můžete také použít například pro výběr barevných kombinací nebo barevné sladění nití vzhledem k použité látce. Velký důraz byste měli při výběru pasujících látek klást na převládající barvu na tkanině.

 

Okraje střádejte

Také okraje látek odstřihujete? Klidně si schovejte na pozdější menší projekty – třeba pro tvorbu malých taštiček, kapsiček nebo těžítek. Jednoduše okraje přímým stehem sešijte dohromady, a to tak, aby spodní okraj předchozího a horní okraj následujícího dílu byl vždy součástí švu. Tímto způsobem vytvořte jednolitou látku v rozměru plánovaného střihu.