Sedět dlouhé hodiny v kanceláři a pak u šicího stroje vyžaduje protažení. Poradíme vám jaké.

 

sirka-bolesti-zad

 

Přestože u šicího stroje tvoříme výrobky, které nám pak dělají radost, vaše tělo z dlouhého sezení naopak nadšené příliš nebude. Jak vám to dá najevo? Bolestmi v zádech či za krkem. Jak upozorňuje Hana Toufarová, cvičitelka metody Fit Pain Free, naše tělo bylo stvořeno k pohybu: „Bolest je jen volání těla, že něco děláme špatně. A dlouhodobé přehlížení této bolesti vede ke zdravotním problémům.“ 

Podle ní je důležité, aby v našem těle pracoval každý sval správně. „Když nějaký sval nepracuje, udělá za něj jeho práci jiný sval. To znamená, že pracuje za dva. Ale tento náhradní sval má svoji funkci, kterou musí vykonávat. Časem se tak unaví a s pohybem pomůže další sval,“ vysvětluje Hana Toufarová vznik bolestí v zádech.


Jak tedy předejít těmto problémům? I jen pár minut protažení denně během dlouhého sezení dělá s naším tělem zázraky. Klidně si na každou hodinu, kterou strávíte na židli, nastavte upomínku, abyste se na pár minut protáhli.

 

Dva rychlé cviky pro bolavá záda

 

1) Aktivace mezilopatkových svalů

 

Tímto cvikem protáhnete zkrácené prsní a mezilopatkové svaly, uvolníte ztuhlá ramena a také posílíte triceps.


sirka-cviceni-1

   Foto: Fit Pain Free

 

Postavte se, roznožte nohy na šířku pánve – kotníky, kolena a kyčle přitom mějte v jedné linii, špičky nohou směřují dopředu. Pánev je v přirozené poloze, jste tedy mírně prohnutí v bedrech. Lopatky zatlačte dolů a k sobě, ramena směrem od uší dolů. Dbejte na to, abyste nepředsouvali hlavu.

Zpevněte všechny svaly na nohou. Spojte ruce dole před tělem, dlaně obraťte směrem dolů. Tlačte ramena dolů a vzpažujte, paže jsou v loktech propnuté. Dejte ruce v týl, lokty vzad jdou jako první, lopatky k sobě, ramena dolů. Opět vzpažte, ramena jsou dole, lokty propnuté. Vraťte se zpět do základní pozice – ruce dole před tělem. Tento cvik zkuste opakovat 10x.

 

2. Vztyk ze židle

 

Tento cvik můžete provádět kdykoliv, kdy se zvedáte ze židle. Úžasně posiluje stehna,hýždě, mezilopatkové svaly a svaly okolo páteře. A navíc protahuje prsní svalstvo.

 

sirka-cviceni-2

Foto: Fit Pain Free


Sedněte si na židli. Měli byste mít chodidla na zemi a v kolenou svírat pravý úhel. Nohy postavte na šířku kyčlí, špičky směřují dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.

Pomalu si stoup ej te. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu. Zda to děláte správně, poznáte i podle toho, že své lokty nevidíte. Kolena jsou při pohybu ve s tále s tejné šíři, nesmí jít od sebe ani k sobě. Posaďte se zpět na místo. Opakujte 10x.