Ulehčí práci u šicího stroje

  sirka-triky-4

 

Maličkosti, které vám zpříjemní práci s látkou i střihem.

 

1. Zbytky zipu k nezaplacení

Kousky nebo odstřižky zipu by v žádném případě neměly putovat do koše. Věděli jste, že je ještě můžete skvěle využít? Třeba z nich vytvořit poutka pro boční švy sáčků, kapes či čehokoliv, co chcete nějak ozvláštnit?

 

sirka-triky-2

Foto: PDPics (Pixabay)

 

2. Hlavně ostře

Řezací kolečka jsou při kompletaci střihů perfektním pomocníkem, ale velice často dochází k jejich otupění. Když doslouží, je čas koupit nové? Zadržte! Vyplatí se v takovém případě pohledat na internetu a zakoupit speciální brousek na řezací kolečka. V něm jednoduše vyndané kolečko opět připravíte k dalšímu bezchybnému užití.

 

sirka-triky-5

Foto: www.az-shop.cz

3. Páska jako dobrá pomocnice

Odměřit na látce správný úhel 45 stupňů vyžaduje zručnost. Proč si tak trochu nevypomoct? Na pravítko si nalepte ve vyžadovaném úhlu dvě až tři vrstvy washi pásky, která vám zajistí, že ten správný sklon chytnete příště hned napoprvé.

 

4. Ať neujíždí

Viskóza, lycra, krajky či tyl. To jsou materiály, které není snadné pod šicí jehlou zpacifikovat. Co s tím? Chytrou variantou je si látku před úpravou postříkat stabilizátorem (například Odif). Ten vám všechny kluzké látky v mžiku zkrotí.

 

sirka-triky-3

Foto: Ulrike Mai (Pixabay), ww.vytvarnehracky.cz

 

5. Pomocník při stříhání

Většina střihů neobsahuje přídavky. Také vás někdy rozčiluje, že si vše musíte nejdřív zdlouhavě naměřit? Stačí si vytvořit pomocníka, který šířku přídavků bude kontrolovat za vás. K tomu se hodí malé magnetky, připojené na okraj nůžek. Samozřejmě šířku magnetků a přídavku je předem důkladně proměřit. A pak už jen stačí stříhat. Ja jednoduché, že?

 

sirka-triky-1

Foto: sewsimple.de

 

6. Pedál na cestách

Chcete sešlápnout a začít šít, ale pedál od šicího stroje je jinde, než očekáváte. To je k vzteku! Takový problém se dá ale lehce vyřešit, když pod pedál vložíte kus protiskluzové podložky. A je to!

 

7. Na velké projekty

Někdy je potřeba naměřit i větší délku, než jakou vám dovoluje řezací podložka nebo pravítko. Pro tyto účely je skvělé mít k ruce řezací podložky hned dvě. S většími projekty vám totiž hravě pomohou. Jak na to? Rozprostřete si nejprve protiskluzový materiál na zem nebo stůl (může postačit i filcová látka, která stabilizuje podložky), a to v šíři obou řezacích podložek. A na něj je obě položte. A to tak, aby mřížky s měřidly na sebe perfektně navazovaly. A můžete začít!