Přehledný průvodce pro rychlé a úspěšné šití, který objasní nejdůležitější pojmy i praktické fígle.

sirka-tipy-a-triky-stroj

 

Každý začátek bývá nejtěžší. To platí i pro první usednutí před šicí stroj. Jak se neztratit v pojmech v pracovních návodech? A jaké triky byste měli znát už před prvním stehem?

 

1. ŽEHLENÍ

 

Správný postup při žehlení je stejně důležitý jako přesné šití. Žehlíme pokud možno vždy na rubové straně látky. V případě, že musíme žehlit z lícové strany, položíme na látku plátno. Žehlení si nejprve vyzkoušíme na jednom rohu látky. Teplota žehličky se řídí materiálem, ze kterého je látka zhotovená. U směsových textilií přizpůsobíme teplotu žehličky nejchoulostivějším vláknům.

 

Potřebujete poradit, jak určité typy materiálů správně žehlit? Přečtěte si ZDE.  

 

Význam symbolů pro žehlení

 

sirka-zehleni-puntiky

 

- 1 PUNTÍK = Žehlení mírně teplou žehličkou: např. viskóza a chemická vlákna jako nylon, polyester, akryl, acetát. Tyto látky žehlíme vždy bez napařování.

- 2 PUNTÍKY = Žehlení středně teplou žehličkou: např. hedvábí, vlna, směsové látky. Hedvábí žehlíme vždy bez napařování.

- 3 PUNTÍKY = Žehlení horkou žehličkou: např. len a bavlna. Tyto látky žehlíme napařovací žehličkou nebo přes vlhké plátno.

- Látky označené symbolem přeškrtnuté žehličky se nesmí žehlit.

 

Před stříháním dílů celou látku pokud možno vyžehlíme.
Upozornění: Jestli budete žehlit s napařováním, nezapomeňte na to, že se poté musí látka ještě žehlit nasucho, a to tak dlouho, až se z ní odpaří všechna vlhkost.

 

Žehličku používáme i v průběhu šití, např. když potřebujeme záševky sežehlit jedním směrem nebo přídavky sešitého švu roz­žehlit, případně sežehlit k jedné straně. Po dokončení modelu a vytažení všech stehovacích a pomocných nití ho celý ještě vyžehlíme.

 

2. VÝSTUHA 

 

Výztuhy (např. Vlieseline od firmy Freudenberg) dodávají hotovým modelům potřebnou pevnost a stálý tvar. U halenek zpevňujeme výztuhou třeba límec, manžety a lemy. Díky vyztužení se lépe vypracovávají i knoflíkové dírky, protože látka se pak při šití nevytahuje. Vyztužené díly jsou natolik pevné, že se přinýtované knoflíky a očka jen tak snadno nevytrhnou.

U jednotlivých modelů vždy uvádíme, které díly je nutné zpevnit výztuhou.

Na trhu jsou k dostání výztuhy různých kvalit a tloušťky. K našim modelům doporučujeme určitý druh výztuhy, přičemž se řídíme typem použité látky.

  TIP: Nažehlování výztuhy si předem vyzkoušíme na zbytku látky.

 

sirka-tipy-a-triky-1

 

3. SMĚR VLÁKNA

 

sirka-tipy-a-triky-mala-1

 

4. PŘEHYB LÁTKY

 

sirka-tipy-a-triky-mala-2

 

5. STRANA LÁTKY

 

sirka-tipy-a-triky-mala-3

 

6. LÍCEM K LÍCI

 

sirka-tipy-a-triky-mala-4(1)

 

7. SEŠPENDLENÍ

 

sirka-tipy-a-triky-mala-5

 

8. STEHOVÁNÍ A ŠITÍ

 

sirka-tipy-a-triky-mala-6

 

9. KONCE ŠVŮ

 

sirka-tipy-a-triky-mala-7

 

10. SESTŘIŽENÍ

 

sirka-tipy-a-triky-mala-8

 

11. ZAČIŠTĚNÍ

 

sirka-tipy-a-triky-mala-9