Proč nohám věnovat stejnou péči jako jiným částem těla a čemu můžete pravidelnou pedikúrou předejít?

pedi-uvod
                                                                                                                                                        foto: Shutterstock

 

Pedikúra není jen o krásných nohách. Díky pravidelné péči můžete předejít i nepříjemným nemocem. Krásné nohy musí být především zdravé, a proto je nutné pravidelnou pedikúru zařadit na váš pečující seznam. V jakých případech je potřeba ji podstupovat již dětském věku a co si pořídit pro kvalitní domácí péči?

 

Pedikúra pro krásu i zdraví

Byla pro vás doteď pedikúra zejména symbolem dokonalých nalakovaných nehtů a příjemné masáže chodidel? „Aplikace gel laku, depilace a další procedury jako relaxační koupel, peeling či masáž chodidel jsou spíše zkrášlující procedury, které spadají pod takzvanou wellness pedikúru. Záběr pedikúry je ale mnohem širší a přímo souvisí s naším zdravím,“ říká pedikérka Jitka Rydvalová.

 

 

pedi-pedi
                                                                                                                                          Pedikérka Jitka Rydvalová | foto: Bis Bis

 

 

Pedikúra se zaměřuje na péči o nohy, nehty a jejich odborné ošetření. Řeší zejména problém deformity či zarůstajících nehtů, silných otlaků, mykóz či kuřích ok, která vás mohou pěkně potrápit. Také neléčení popraskaných pat může vést  k nepříjemným a velmi bolestivým krvavým prasklinám. Díky pravidelné péči tedy nejen předejdete chorobám nohou, ale především jim ulevíte od každodenní námahy.

 

Suchá či mokrá

Pedikúra poskytuje dva typy ošetření. Prvním  je tzv. mokrá pedikúra, kterou znaly již naše babičky. Ošetření nohou probíhá po vodní lázni, která zajistí změkčení kůže. Následně pedikérka pomocí kleštiček a skalpelu upraví nehty, odstraní případná kuří oka a nejčastěji pomocí skalpelu odstraní otlaky a změklou kůži na chodidlech. Druhým typem je přístrojová pedikúra, často označovaná jako suchá.

 

pedi-uvod-02
                                                                                                       
                                                           foto: Shutterstock


„Jedná se o metodu, která minimalizuje riziko poranění kůže. Při tomto typu ošetření se nohy nenamáčí a k ošetření se používá speciální přístroj s frézkami,“ vysvětluje pedikérka.

Setkat se můžete i s kombinovanou pedikúrou. Je to kombinace mokré a přístrojové pedikúry. Pedikérka pomocí frézky upraví nehty a nehtové kůžičky a kůži na chodidlech odstraňuje až po koupeli skalpelem.

 

Speciální péče pro diabetiky i pedikúra pro děti

Pamatujte, že pedikúra je důležitá a vhodná pro každého, tedy i pro diabetiky, psoriatiky a děti. „Zejména diabetici by měli věnovat velkou pozornost péči o nohy. Při neléčených problémech, jim hrozí zanícení a nehojení ran, což může v extrémních případech vyústit až v amputaci,“ říká Jitka Rydvalová. Zarostlé nehty či různé deformity nehtů se mohou objevit již v útlém věku. „Vzhledem k tomu, že pedikúra řeší i takové problémy, může být mnohdy potřebná i pro děti. Věk, od kterého je vhodné s ní začít se tedy nedá přesně určit,“ uzavírá pedikérka.

 

pedi-uvod-01
                                                                                                                                                                  foto:Shutterstock

 

 

Hýčkejte si nohy doma

I pravidelná domácí pedikúra je dobrou prevencí před kožními nepříjemnostmi. Jak na ni?

 

K provedení domácí pedikúry vám stačí několik pomůcek – nůžky a pilník na nehty, pemza a sada kvalitních pečujících produktů, ideálně peeling, hydratační krém a olej na nehty.

 

Pro změkčení kůže si nejprve připravte lázeň, například s Rochovou solí. Následně se zaměřte na úpravu nehtů – k tomu vám stačí nůžky a pilník. Nehty stříhejte tak, abyste se vyvarovali zarůstání nehtů. Pomocí pemzy odstraňte změklou kůži na chodidlech a dalších místech a pro zjemnění pokožky použijte peeling. V dalším kroku ošetřete nohy nehtovým olejem a na úplný závěr aplikujte na nohy hydratační krém. Pedikúru provádějte ideálně jednou měsíčně.