Jak se správně starat o džínovinu, aby vydržela co nejdéle

uvod

 

Když v polovině 19. století Levi Strauss navrhl první džíny, nejspíš vůbec netušil, jak výrazně ovlivní garderobu všech generací po několik století! Denimové kalhoty, bundu nebo sukni má ve skříni snad každý, ale víte, jak o ně správně pečovat, aby vydržely co nejdéle? 

 

Při péči o denim platí základní pravidlo „čím méně, tím lépe“. Neznamená to, že odteď budete džíny prát maximálně jednou ročně nebo jen v případě, že se zašpiní. Faktem však je, že častým praním ztrácejí své původní vlastnosti. A pokud jste za ně zaplatili nemalý peníz, určitě je neplánujete nosit jen jednu sezónu. Od levnějších kousků, které jsou spíše z imitace denimu, nemůžete čekat, že vydrží věčně, ale správnou údržbou lze i takovým prodloužit životnost. 

 

Obecně se doporučuje vhodit je do pračky po čtyřech až šesti nošeních. Chcete-li zachovat stejný odstín a tvar, perte naruby, ve studené vodě (30 – 40 °C) a pokud možno s oblečením stejné barvy. Sušte standardně na sušáku nebo ve vodorovné poloze. Po vyprání se džíny často trochu srazí, proto je dobré je ještě mírně vlhké přežehlit, aby změkly a oblékání i nošení bylo komfortní. 

 

Jelikož džíny často obsahují příměs elastanu, myslete na to, že se vytahají a počítejte s tím už při nákupu. Jestliže tedy chcete, aby i po čase pěkně přiléhaly k tělu, pořiďte si o něco menší.