Vánoční podložka z dřevěného polínka na hrnek s čajem nebo kávou

uvod4


Šišky, jmelí, oříšky, skořice a další dary přírody rádi využíváme k dekoracím v předvánoční čas, proto místo do obchodu vyrazte do lesa, kde objevíte spoustu pokladů. A pokud byste sehnali i nějaká polínka, s trochou barvy z nich vykouzlíte krásné vánoční podtácky.   

 

Co budete potřebovat?

  • dostatečně vyschlé poleno se zachovalou kůrou
  • pilka
  • elektrická bruska nebo brusný papír či brusná houbička
  • pastelka na předkreslení motivu
  • tenké štětce
  • krycí barvy na dřevo Balakryl UNI
  • bezbarvý lak Sportakryl

 

Jak postupovat?

Vybereme si alespoň rok proschlé poleno či kmínek listnatého stromu (ideální je akát, bříza, dub, topol nebo třeba starý ovocný stromek atp.) ještě s kůrou a bez viditelných puklin. Rozřežeme ho pilkou na přibližně 2 cm vysoké plátky a jejich povrch z obou stran vyhladíme elektrickou bruskou, případně brusným papírem. Už během řezání se ale snažíme vytvořit rovný povrch, aby se nám podložka s hrníčkem později nehoupala na stole.

 

foto1

 

foto2

 

Po očištění povrchu od prachu si pastelkou předkreslíme z té hezčí strany vánoční motiv, který pak pomocí tenkých štětců vybarvíme krycími barvami na dřevo Balakryl UNI mat. U většiny odstínů bude stačit jedna vrstva barvy.

 

foto3

 

foto4

 

Po důkladném zaschnutí barvy (4 hodiny) povrch zafixujeme bezbarvým lakem Sportakryl. Přetřeme jím i hrany s kůrou, aby se časem nezačala odlupovat. Neředěný lak nanášíme ve 2–3 vrstvách v intervalu 2–4 hodin. Mezi jednotlivými vrstvami je vhodné nátěr plochých částí přebrousit jemným brusným papírem. 

foto5

 

foto6

 

Kolik času vám to zabere? 

Když nepočítáme čas na zasychání barev, byly podložky hotové za 2,5 hodiny.

 

foto7