Nepasuje žádný ze střihů na horní díl vaší postavy? Je třeba ho uzpůsobit. Poradíme jak!

Doporučujeme použít střih o velikost menší, než odpovídá obvod hrudníku, a ten následně zvětšit o potřebné centimetry – nejprve na šířku, pak na délku

 

Začínáme

Nejprve si vypočítáme rozměr, o který budeme střih rozšiřovat (1/2 rozdílu mezi naměřeným horním obvodem a údajem v tabulce měr). Poté zakreslíme dvě pomocné přerušované linie, které se stýkají. Střihový díl podél této linie nastřihneme směrem od bočního švu až těsně k ramennímu okraji. Díl s průramkem nyní pootočíme o požadovaný počet centimetrů směrem ven, přilepíme jej na podložený papír a zakreslíme novou linii bočního švu. Délku švu přizpůsobíme délce zadního dílu.

sirka-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-1

 

Modely s členícím švem

U takových typů slepíme přední střihové díly v souladu s číselnými značkami a teprve potom zakreslíme pomocnou přerušovanou linii.

 

sirka-mala-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-3

 

Střihový díl podél této linie nastřihneme a pootočíme o požadovaný počet centimetrů (1/2 rozdílu mezi naměřeným horním obvodem a údajem v tabulce měr) směrem ven. Díl přilepíme na podložený papír, zakreslíme nový členící šev a střihový díl podle vyznačené linie rozstřihneme.

 

sirka-mala-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-4

 

Boční přední díl nastřihneme ještě jednou podél vyznačené linie nástřihu, původní okraje nástřihu přilepíme k sobě a zakreslíme nový boční šev.

 

sirka-mala-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-5

 

U prsních záševků

Zakreslíme vodorovnou pomocnou (přerušovanou) linii od předního středu až ke špičce záševku. Papírový střih podél této linie rozstřihneme a rovnoměrně přidáme požadovanou délku (záševek musí ležet na bodu prsou). Vyznačíme nový bod prsou a zakreslíme záševek.

 

sirka-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-6

 

U čelních švů

Na střední přední díl si ve výši prsou zakreslíme vodorovnou pomocnou liniii. Střihový díl podél této linie rozstřihneme a rovnoměrně přidáme požadovaný počet centimetrů. Boční přední díl nastřihneme směrem od členícího švu až těsně k bočnímu švu a pouze na členícím švu přidáme stejný počet centimetrů jako na středním předním dílu. Na bočním švu se díl nemění.

 

sirka-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-8

 

U záševků v pase

Zakreslíme si vodorovnou pomocnou linii, která se dotýká špičky záševku. Střihový díl nastřihneme podél této linie až téměř k bočnímu švu. Přidáme rovnoměrně požadovaný počet centimetrů směrem od předního středu až k bočnímu švu. Od špičky záševku až k bočnímu švu má přídavek klínovitý tvar.

 

sirka-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-7

 

Modely bez záševků

Ve výši prsou zakreslíme vodorovnou linii a změříme hloubků prsou od rohu mezi náramenicí a výstřihem. Nyní od předního středu naměříme vzdálenost rovnající se 1/10 horního obvodu a vyznačíme na linii. Střihový díl nastřihneme podél vodorovné linie od předního středu až těsně k bočnímu švu a od spodního okraje až k bodu prsou. Požadovanou délku rovnoměrně přidáme od předního středu až k bodu prsou, od bodu prsou až k bočnímu švu má přídavek klínovitý tvar. Okraje svislého nástřihu se roztáhnou, tuto šířku změříme a o naměřený počet centimetrů zredukujeme nadbytečnou šíři u bočního švu.

 

sirka-jak-modifikovat-v-oblasti-prsou-9

 

 

ILUSTRACE : Efer Hebenstreit/agentazur.com