Rady fyzioterapeuta, na co si dávat při šití pozor, aby záda nebolela.

sirka-jak-sedet-u-stroje

Foto: Shutterstock.com

 

Bolesti v kříži, za krkem nebo dokonce hlavy. To je jen malý výčet toho, s čím se můžete kvůli nesprávnému sezení u šicího stroje potýkat. Přestože máte při šití pocit, že jste neustále v pohybu, ve skutečnosti je většina z nás ponořená tak do práce, že zapomínáme na správné držení těla, dech i dostatečné uvolnění.

Fyzioterapeut a spoluautor knihy Každá bolest má svou příčinu, Tomáš Rychnovský, upozorňuje už na posed na židli. "Doporučuji se posadit tak, abyste byli pánví co nejblíže k opěradlu. Také by bylo dobré, pokud se dá v oblasti lopatek o opěradlo rovně opřít ," podotýká Rychnovský. Podle něj je také důležité se naučit povolovat svaly. "Zejména ramena, prsní svaly, mezi lopatkami a také oblast horního břicha," vysvětluje Tomáš Rychnovský. Dech hraje při sezení také velmi významnou roli: "Naučte se dýchat tak, abyste nafukovali spodní břicho. A to nejen směrem ven, ale také do stran, což je trochu náročnější," dodává fyzioterapeut. 

 

sirka-jak-sedet-u-stroje-2

Tomáš Rychnovský s webeditorkou Veronikou Vlachovou, Foto: Zdeňka Zienertová (1), Veronika Vlachová (1)

 

Pravidla správného sezení:  

  • ROVNÁ ZÁDA JSOU ZÁKLAD  

Pokud máte židli s opěradlem, které je rovné a dá se o něj v oblasti lopatek pohodlně opřít, určitě této možnosti využívejte. Pokud je ale opěradlo vytvarované nebo dokonce sklopené, přisuňte pánev co nejblíže k opěradlu. 

  • PEDÁL U SEBE  

Aby bylo sešlapování pedálu co nejpohodlnější, přisuňte si jej co nejblíže k sobě, aby nedocházelo k přetěžování spodních zad.

  • POVOLTE  

Při sedu dbejte na to, abyste povolili svaly kolem šíje a ramen. 

  • POZOR NA NAHRBENÍ

K uvolnění svalů a nahrbení páteře během sezení inklinuje asi většina z nás. Ale zkuste při sedu vnímat oblast střední páteře, zda ji nepovolujete tak, že by vám na páteři vytvářela menší hrb. Narovnejte se! Pokud se v této oblasti hrbíte, je s tím pak spojena bolestivost, zejména krční páteře a ve spodních zád. 

  • NEZAPOMEŇTE NA DECH

Všimněte si, že když jste zabraní do práce, váš dech se zkracuje. Chce to jen cvik: naučte se povolit břišní svaly a při každém nádechu se nafukujte jako míč. Prakticky to znamená, že se při nádechu bude vaše břicho vydouvat. K tomu přidejte i vědomé rozšiřování do stran.