Přestože v obchodech se prodávají nejrůznější délky, některé kusy oblečení nebo doplňky vyžadují tu konkrétní, ke které si dopomůžete pouze vlastním zásahem. Více v našem návodu. 

sirka-zkracovani-zipu

 

Některé kusy oblečení nebo doplňky vyžadují konkrétní délku zipu, jak je tomu například u tašek. Ani to, že zipy se dnes prodávají již ve velmi rozmanitém provedení a v nejrůznějších délkách, není ještě zárukou, že se nám vždy podaří získat ten nejvhodnější. Také jednotliví výrobci dodávají na trh zipy s různými délkovými diferencemi, například kratší zipy se prodlužují vždy po dvou centimetrech, zatímco u zipů delších bývají odstupy obvykle větší. Pokud tedy v obchodě zip potřebné délky nedostanete, kupte si jednoduše delší a doma si jej zkraťte. Ukážeme vám jak na to. 

 

Krok 1

 

vyska-zkracovani-zipu-1

 

Dělitelné zipy zkracujeme vždy na horním konci. Odměříme si délku požadovaného zkrácení a nadbytečné zoubky opatrně vytáhneme kleštěmi.

 

Krok 2

 

vyska-zkracovani-zipu-2

 

Přebytečnou tkanici zipu odstřihneme ve vzdálenosti asi 1,5 cm od posledního zoubku. Aby při manipulaci se zipem nevyklouzl jezdec, zhotovíme před posledním zoubkem pevný nitěný koutek a navíc ještě podhrneme konec tkanice.

 

Krok 3

 

vyska-zkracovani-zipu-3

 

Zipy, které se dělit nedají, zkracujeme na spodním konci. V požadované délce opět zhotovíme pevný nitěný koutek a ve vzdálenosti asi 1,5 cm od něj přebytečný zip odstřihneme.

 

Hotovo

 

vyska-zkracovani-zipu-4

 

Poté můžete zip přišít na doplněk nebo kus oblečení.