Návod na trendy kapitánskou čepici s kšiltem a se zlatým řetízkem

povolena-vypujcka

 

Prvky z námořnických, vojenských i jiných uniforem rády pronikají do každodenních outfitů a výjimkou není ani vlněná kapitánská čepice se zlatým řetízkem. 

 

Materiál  Vlněná látka, bavlněná látka, vlizelín Decovil I, vlizelín Decovil Light, řetízek, příze, nůžky, špendlíky, jehla na ruční šití, náprstek, měřítko, kleštičky, 2 knoflíky, krejčovský metr

1. krok Podle šablon (předlohy zvětšit na 200 %) vystřihněte následující díly s přídavkem v šíři 1 cm: A: 2x z vlněné látky, B: 1x z vlněné a 1x z bavlněné látky, C: 2x z vlněné látky, D: 1x z vlněné a 1x z bavlněné látky.

 

foto1

 

2. krok  Díl A (kšilt) vystřihněte 1x z vlizelínu Decovil I bez švových přídavků a nažehlete jej na rubovou stranu jednoho dílu A z vlněné látky. 

3. krok  Vyztužený díl A přišpendlete lícem k líci na nevyztužený díl A a díly sešijte na vnějším zaobleném okraji v šíři 1 mm podél okraje výztuhy Decovil. 

 

foto2

 

4. krok  Švový přídavek sestřihněte podél zaobleného okraje na šíři 2 mm, kšilt obraťte a sežehlete. 

5. krok  Kšilt prošijte z lícové strany podél zaobleného okraje v šíři 1 cm.  

 

foto3

 

6. krok  Z výztuhy Decovil Light vystřihněte 1x díl C (lem) bez švového přídavku a výztuhu nažehlete na rubovou stranu jednoho dílu C. Oba díly C sešijte na zadním středu lícem k líci.  

7. krok  Na dílu B (boční díl) z vlněné látky sešijte zadní středový šev. Díl B přišpendlete lícem k líci rovnoměrně k dílu D (horní díl) a díly sešijte v šíři 1 cm. 

 

foto4

 

8. krok  Švové přídavky sežehlete do bočního dílu B a z líce je po obvodu prošijte těsně vedle švu.

9. krok  Lem C (krok 6) přišpendlete lícem k líci k čepici (díly B a D) z kroku 8 a přišijte. Švové přídavky sežehlete do bočního dílu B a z líce je v kraji přišijte. 

 

foto5

 

10. krok  K čepici přišpendlete kšilt (z kroku 5), přitom nesešité okraje kšiltu několikrát nastřihněte, aby se kšilt lépe přizpůsobil zaoblenému okraji čepice.

11. krok  Kšilt přišijte k čepici lícem k líci v šíři 1 cm. 

  

foto6

 

12. krok  Podšívka čepice z dílů D a B (z bavlněné látky): Na dílu B sešijte zadní středový šev, díl B přišpendlete k dílu D a přišijte. Švové přídavky sežehlete do dílu B a v kraji je přišijte. 

13. krok  Na podšívku čepice (krok 12) přišpendlete lícem k líci lem C z vlněné látky a lem po obvodu přišijte. Švové přídavky sežehlete do dílu B a z líce je v kraji přišijte. 

  

foto7

 

14. krok  Čepici z vlněné látky přišpendlete lícem k líci na bavlněnou podšívku (C na C). Spodní okraj sešijte v šíři 1 cm, avšak jen ke kšiltu. Čepici obraťte otvorem na kšiltu do líce. 

15. krok  Švový přídavek na okrajích otvoru sežehlete v šíři 1 cm do rubu a přišpendlete.

 

foto8

  

16. krok  Lem (C) prošijte podél kšiltu 2 mm vedle okraje. Tím zároveň přišijete podšívku. 

17. krok  Řetízek zkraťte na požadovanou délku a v ruce jej přišijte na čepici. Na koncích řetízku přišijte na čepici knoflíky.

 

foto9

 

Jestliže vám sluší klasické kšiltovky, rozhodně se nemusíte bát ušít si tuhle čepici. Přizpůsobí se jakékoli délce vlasů. Pohrajte si klidně také s kontrasty barev či materiálů v závislosti na tom, jaký kabát k ní budete nosit. S řetízkem i bez pro decentnější look – ani jednou variantou nic nezkazíte.

 

cepice

 

Foto: Sebastian Sonntag, Jan Schmiedel