Zhotovte si více či méně prostornou variantu z Toile de Jouy, legendy ze dvora Marie Antoinetty

sirka-taska-versailles

FOTO: Blasius Erlinger  


V překlad "Toile de Jouy" znamená "látka ze Jouy". A v době 18. století dokázala pobláznit dvůr francouzské královny. Rokoko se hlásí o slovo v podobě jednoduchého střihu. Zvolíte menší kabelku nebo větší tašku, do které se vejdou nákupy? 

 

PŘÍPRAVA A POSTUP

MATERIÁL: Látka (Sprintex), stabilizační výztuha Style Vil (Vlieseline), ucha na tašku (Rico Design), nitě (Gütermann), patchworkové pravítko, křídová tužka, sublimační fix, nůžky, špendlíky, měřítko (vše Prym), klipsy (Clover), krejčovský metr
1. KROK: Přední/zadní díl 2x, 44 x 34 cm; boční díl 2x, 55 x 14 cm; poutko 2x, 12 x 10 cm; vnitřní díl 1x, 108 x 12 cm a 2x, 42 x 33 cm; z výztuhy: 1 díl 108 x 14 cm a 2 díly 44 x 34 cm
2. KROK: Boční díly (55 x 14 cm) sešpendlete lícem k líci a podél okraje dlouhého 14 cm sešijte v šíři 1 cm. Švové přídavky rozžehlete, díl obraťte do líce a šev prošijte po obou stranách v šíři 0,5 cm. 

 

sirka-taska-versailles-0-2


3. KROK: Na rubovou stranu předního a zadního dílu (44 x 34 cm) a bočních dílů/dílu dna položte výztuhu a po obvodu ji v kraji přistehujte velkými předními stehy. 
4. KROK: Díl dna přišpendlete středem na střed a lícem k líci ke spodnímu okraji předního dílu. Díl dna přišijte v šíři 1 cm do vzdálenosti 1 cm před rohy. Šev pečlivě zapošijte.
5. KROK: Díl dna/bočních dílů (108 x 12 cm) na obou spodních rozích opatrně nastřihněte. 

 

sirka-taska-versailles-3-5  

 

6. KROK: Díl položte kolem rohů na přední díl, sešpendlete oba boční švy a sešijte je v šíři 1 cm.
7. KROK: Švové přídavky výztuhy opatrně sestřihněte. Stejným způsobem přišijte díl dna/boční díly k zadnímu dílu (viz kroky 4–7).
8. KROK:  Dno a boční okraje předního a zadního dílu prošijte z lícové strany v šíři 1 cm. Tím na okrajích tašky vznikne „zesílená paspulka“. 

 

sirka-taska-versailles-6-8

 

9. KROK: Obě poutka složte v přehybu lícem k líci (na šíři 6 cm) a prošijte v šíři 1 cm.
10. KROK: Poutka sežehlete, obraťte na lícovou stranu a prošijte po obou stranách v šíři 0,5 cm. 
11. KROK: Poutka připněte do středu na horní okraj předního a zadního dílu, předtím na poutka navlékněte ucha. Poutka přišijte na šicím stroji v kraji na díly tašky.
12. KROK: Ušijte vnitřní díl tašky (díl dna/boční díly přišijte podle kroků 4–6 k přednímu a zadnímu dílu). Upozornění: V jednom bočním švu nechte otvor na obrácení dlouhý asi 25 cm.

 

sirka-taska-versailles-9-12  

 

13. KROK: Podšívku připněte pomocí klipsů lícem k líci na tašku a na horním okraji ji přišijte po obvodu v šíři 1 cm. 
14. KROK: Tašku obraťte otvorem ve švu a otvor zašijte na šicím stroji těsně v kraji. 
15. KROK: Horní okraj tašky nakonec prošijte po obvodu v šíři 1 cm tak, aby vznikla paspulka. 

 

sirka-taska-versailles-13-15

 

FOTO : JAN SCHMIEDEL. PRODUKCE: CATHARINA HADER