Ledvinka – módní výstřelek devadesátých let je zpět! 

uvod4  

 

Ledvinky zažívají renesanci! Donedávna opovrhovaný kousek dává na frak malým crossbody kabelkám a boduje napříč styly!

 

Materiál Samet a bavlněná látka, zip dlouhý 32 cm, kůže, zažehlovací výztuha Decovil, vatelín P120/P140 (oboje Freudenberg), příze (Gütermann), špendlíky, jehla na ruční šití, krejčovský metr, měřítko, pravítko na patchwork, fix, křídová tužka, lepidlo na kůži, děrovací kleště, zavírací špendlík, nůžky (vše Prym), klipsy (Clover), šikmá stužka, šroubovací nýtek (Leder-Baumann), předlohy 

 

material

 

1. krok Vytvořte šablony na ledvinku. a F: podle předlohy v návodech, B: 5 x 32 cm, C: 2 x 32 cm, D: 5 x 32 cm, E: 6 x 16 cm. Do středu šablon B, C, D a E vyznačte vždy lícovací značku.  

2. krok Ze sametu vystřihněte vždy s přídavkem na švy širokým 1 cm tyto díly: 2x A, 2x C a 1x D. Šablony B a F poslouží k ozdobnému prošívání, stříhání dílu E bude následovat v kroku 7. 

3. krok Jeden díl A (přední díl) přišpendlete rubovou stranou dolů na vatelín a vystřihněte podél vnějšího okraje. 

 

1  

 

4. krok Poté díl A prošijte po celém obvodu v šíři 0,5 cm.  

5. krok Na lícovou stranu sametového dílu přišpendlete šablonu F a díl prošijte podél horního okraje šablony. Pak šablonu položte na díl zrcadlově převráceně a díl opět prošijte podél horního okraje šablony. 

6. krok Šablonu sejměte a sametový díl prošijte na horní i dolní polovině ještě dvakrát vždy s odstupem 1 cm. 

 

  2

 

7. krok Ze sametu vystřihněte upevňovací pásek E, po obvodu vyznačte 2 cm na švy. Pásek přišpendlete lícem k líci na bavlněnou látku. 

8. krok Obě vrstvy prošijte po obvodu podél vyznačených linií, na jedné straně nechte ve švu nesešitý otvor na obrácení dlouhý 5 cm.

9. krok Švový přídavek sestřihněte na šíři 0,5 cm, rohy šikmo odstřihněte. Upevňovací pásek obraťte do líce a vytvarujte rohy. 

 

3  

 

10. krok Upevňovací pásek přišpendlete na zadní stranu ledvinky (druhý díl A ze sametu) a obě podélné strany přišijte těsně v kraji. 

11. krok Na zadní díl ledvinky přišpendlete rubem k rubu bavlněnou látku a přišijte ji po obvodu v šíři 0,5 cm.  

12. krok Podšívku z bavlněné látky odstřihněte přesně podél okraje dílu ze sametu.

 

4  

 

13. krok Mezi oba díly C přišijte těsně v kraji zip. Jako předlohu použijte šablonu B. 

14. krok Z bavlněné látky vystřihněte 2 díly C s přídavkem na švy širokým 1 cm. Jeden podélný okraj proužků sežehlete v šíři 1 cm do rubu a tento okraj přišijte z rubu v ruce na tkanici zipu. Vnější okraj přišijte v šíři 0,5 cm. 

15. krok K dílu B (= oba díly C se zipem) z kroků 13/14 přišijte podél příčných okrajů lícem k líci v šíři 1 cm díl D (vznikne kruhový díl). 

 

5  

 

16. krok Z bavlněné látky vystřihněte díl D s přídavkem na švy širokým 1 cm. Příčné okraje sežehlete v šíři 1 cm do rubu a v ruce přišijte. Podélné okraje přišijte v šíři 0,5 cm.  

17. krok Přední díl (s rozevřeným zipem) a zadní díl přišpendlete lícem k líci po obvodu rovnoměrně ke kruhovému dílu z kroku 16 a přišijte v šíři 1 cm.

18. krok Švové přídavky začistěte olemováním šikmou stužkou, to znamená, šikmou stužku přišpendlete a v kraji přišijte.

 

  6

 

19. krok Z kůže vystřihněte proužek pro poutko (3 x 13 cm), jeden podélný okraj přilepte v šíři 1 cm do rubu a přes něj přilepte v šíři 1 cm druhý podélný okraj.  

20. krok Oba podélné okraje koženého proužku v kraji prošijte. 

21. krok Kožený proužek složte na poloviční délku a v kraji prošijte, tak vznikne poutko.

 

7  

 

22. krok Z výztuhy Decovil vystřihněte díl podle požadované délky opasku (tady: 3,5 cm x asi 100 cm). Díl nažehlete na kůži a vystřihněte po obvodu s přídavkem v šíři 1 cm. Rohy šikmo odstřihněte a švové přídavky přilepte do rubu. 

23. krok Díl položte rubem k rubu na pruh z kůže a po obvodu v kraji přišijte.  

24. krok Přesahující kůži po obvodu opatrně odstřihněte.  

 

8  

 

25. krok Na jedné straně opasku vypíchněte děrovacími kleštěmi dírky v požadovaných odstupech. 

26. krok Vypíchnuté dírky opatrně nastřihněte nůžkami v délce 1 – 2 mm (podle velikosti nýtku). 

27. krok Navlékněte poutko z kroku 21. Potom vypíchněte dírku pro uzávěr a přišroubujte nýtek. 

 

9  

Foto: Jan Schmiedel