Ochranný vak na oděv s praktickou přední kapsičkou na zip

  uvod

Foto: Jan Schmiedel (Burda Style 3/2018)

 

Elegantní obal na zip s uchy z obou stran pro snadné přenášení dokonale ochrání oděv ve skříni i na cestách. Při přenášení šatů přijde vhod i malá kapsa, kam se schovají silonky, bižuterie a jiné propriety.


rady

 

MATERIÁL Bavlněná látka (Swafing), 1 zip dlouhý 100 cm a 1 zip dlouhý 22 cm (YKK), vlizelín Decovil, šikmá stužka (asi 2,80 m), krejčovský metr, špendlíky, nůžky, měřítko (vše Prym), pravítko, nitě

 

material

 

1. KROK Z látky vystřihněte pro vak díl 120 x 100 cm. Hotový vak bude mít rozměry asi 60 x 100 cm. Pro kapsu vystřihněte obdélník o rozměrech 26 x 19 cm.

2. KROK Konce zipu olemujte: Z látky vystřihněte 2 proužky (asi 2,5 x 5 cm), přehněte je na polovinu a přišpendlete na začátek a na konec zipu dlouhého 22 cm. 

3. KROK Proužky na obou koncích zipu v kraji přišijte, tím zip získá dekorativní zakončení. 

 

1  

 

4. KROK Zip nyní všijte do kapsy tak, aby byly zlaté zoubky vidět. Kapsu nahoře prostřihněte asi 4 cm od okraje, okraje sežehlete v šíři 1 cm do rubu a pod okraje přišijte zip. 

5. KROK Kapsu po obvodu olemujte šikmou stužkou. Stužku nejprve rozložte a přišijte lícem k líci, okraj kapsy přišpendlete na okraj šikmé stužky a stužku přišijte v hraně přehybu. 

6. KROK Šev sešijte do vzdálenosti 1 cm před roh, na šikmé stužce složte záhyb a stužku přišijte na další okraj. 

 

2

 

7. KROK Šikmou stužku otočte na všech rozích do rubu a kapsu přišijte po obvodu těsně podél okrajů do středu bavlněné látky (ve vzdálenosti asi 15 cm od horního okraje). 

8. KROK Vystřihněte ucha: Z Decovilu 2 díly 26 x 1,9 cm, ze šikmé stužky 4 díly dlouhé 26 cm. Decovil nažehlete na 2 šikmé stužky. 

9. KROK Zbývající dvě stužky položte na zadní stranu vyztužených stužek a po obou stranách je v kraji přišijte.

 

3

 

10. KROK Bavlněnou látku uprostřed složte, podélné okraje sežehlete v šíři 1 cm a pod okraje přišijte zip. I konce tohoto zipu nejprve olemujte proužky látky (viz kroky 2 a 3). 

11. KROK Horní a spodní okraj vaku sešpend-lete, přitom uprostřed přišpendlete i ucha a přišijte je.  

12. KROK Na horní a spodní okraj přišpendlete rozloženou šikmou stužku.

 

4

 

13. KROK Šikmé stužky přišijte v hraně přehybu. 

14. KROK Šikmé stužky přehněte do rubu, přišpendlete je a v kraji přišijte. 

15. KROK Ucha otočte nahoru a v kraji přišijte na okraj lemu. 

 

5