Vlastnoručně vyrobené dárky mají své kouzlo. A když navíc ladí s ostatními kousky vytvořenými podle Burdy, to je teprve radosti!

diy-uvod

 

V prosincovém vydání najdete tip hned na dva drobné doplňky, které dovedou rozšířit váš stylový repertoár, nebo překvapí pod stromečkem kamarádku, maminku či dceru. Navíc si při jejich tvorbě nijak nenadřete, je to doslova hračka!

 

NÁHRDELNÍK

diy-nahrd


Jak přijít k dokonale vyladěnému modelu? Vytvořte si z kousků látek, které vám zbyly při tvorbě šatů, kalhot sukní či halenek i parádní a nepřehlédnutelný doplněk! Textilní náhrdelník je jedním z nich. Uzlový detail a kombinace materiálů patří k aktuálním hitům, jeho tvorba souzní i s trendem slow fashion, který vyzdvihuje  – vedle osobitosti a vlastního vkusu – především udržitelnost.

 

  diy-nahrd-material

MATERIÁL Žakárová tkanina se zlatým vzorem (Editex), dvousložkové lepidlo (UHU), řetízkové dutinky, řetízek, spojovací kroužek, karabinky, kleště (např. Rayher), nit (Gütermann), pravítko na patchwork, značkovací fix, špendlíky, jehla na ruční šití, krejčovské nůžky, spínací špendlík (vše Prym)


JAK NA TO?

Stříhání
Z látky vystřihněte jeden pruh o rozměrech asi 12 x 50 cm.

1. KROK
Přehněte pruh látky uprostřed
lícem k líci (na šířku 6 cm) a sešijte podélné okraje v šíři 1 cm.

2. KROK
Rozžehlete švový přídavek, případně
jej v závislosti na kvalitě látky sestřihněte.

3. KROK
Obraťte pruh látky pomocí spínacího
špendlíku do líce.

4. KROK
Švový přídavek umístěte do středu
na spodní straně a přežehlete.

5. KROK
Uprostřed pruhu uvažte uzel a hezky
ho upravte, případně ho zezadu zafixujte několika ručními stehy tak, aby se nepřetáčel.

6. KROK
Obvažte oba konce látkového náhrdelníku
nití nebo je zauzlujte.

7. KROK
Pomocí dvousložkového lepidla připevněte
k látce obě řetízkové dutinky.

8. KROK
Nakonec nasaďte pomocí kleští
karabinky a řetízek.


TEXTILNÍ KVĚTINA

diy-kytka


Ať jako brož, či coby odzoba do vlasů, tahle látková krasavice bude mít vždy úspech. A stejně zaboduje i jako dárek. Vlastnoručně vytvořené překvapení umí totiž vždy potěšit. A pokud znáte vkus a preference obdarovávané, máte dvakrát vyhráno, můžete jí tuhle Jednoduchou ozdobu vytvořit takřka na míru. Nebo ji slďte s některým z jejích módních oblíbenců, radost z dárku to ještě posílí!


diy-kytka-material

MATERIÁL Šifon v mentolově zelené barvě se zlatým třpytivým potiskem (Editex), kousek filcu, nit (Gütermann), spona do vlasů (Rayher), pravítko na patchwork, značkovací fix, lepidlo na textil, špendlíky, jehla na ruční šití, krejčovské nůžky (vše Prym)


JAK NA TO?


Stříhání
Z látky vystřihněte jeden pruh o rozměrech 14 x 140 cm v šikmém nebo rovném směru vlákna. Podle požadované velikosti můžete ustřihnout pruh užší/širší či kratší/delší.

1. KROK
Látkový pruh přehněte uprostřed podélně (na šířku 7 cm) a srolujte jej, aby vznikl tvar květu. Dole u přehybu složený okraj v ruce prošijte, abyste tvar zafixovala.

2. KROK
Změřte sešitou spodní část (zde asi 4 cm) a vystřihněte kruh z filcu o tomto průměru.

3. KROK
Vytvořte otvory pro zasunutí spony: Vystřihněte na kruhu z filcu soustředně dvě malé dírky (změřte si sponu kvůli přibližnému určení velikosti dírek).

4. KROK
Na filcový kruh naneste lepidlo na textil a přilepte ho na zadní stranu květu. Případně ho ještě po obvodu v ruce přišijte, aby lépe držel.

5. KROK
Na závěr roztřepte ručně okraje Látky do požadované podoby a zasuňte sponu na vlasy.