Návod na prostornou taštičku, která přijde vhod nejen při cestování

uvod


Na výpravy všeho druhu se výborně uplatní kosmetická taštička s vnějšími kapsami – jednak se toho do ní hodně vejde, jednak je zárukou přehlednosti. 


Materiál Povrstevná bavlna (Swafing), šikmá stužka, padáková šňůra Paracord (Rayher), příze (Gütermann), zarážka na šňůru, nůžky, křídová tužka, náprstník, měřítko, krejčovský metr, špendlíky, jehla, zavírací špendlík (vše Prym), pravítko

1. krok Střihové díly (všechny včetně švových přídavků): šablona pro dno, boční díl: 59 x 42 cm, díl pro kapsy: 59 x 8 cm. 

2. krok Stříhání: 2x díl dna (pozor, šablona již obsahuje švové přídavky), 1x boční díl a 1x díl pro kapsy. Všechny čtyři lícovací značky na dílech den nastřihněte do hloubky 2 mm.

 

postup1  

 

3. krok Šikmou stužku sežehlete dvojmo tak, aby jedna polovina byla o 1 mm širší. Stužku přišpendlete na horní okraj dílu tašky a v kraji ji přišijte. 

4. krok Boční šev dílu pro kapsy sešijte lícem k líci v šíři 1 cm a šev pak rozžehlete.  

5. krok Boční šev bočního dílu sešijte rovněž lícem k líci v šíři 1 cm: Uprostřed švu nechte nesešitý otvor dlouhý 1 cm (pro tunýlek) a další otvor (asi 7 cm) na obrácení.

 

postup2  

 

6. krok Spodní okraj dílu pro kapsy přišpendlete po obvodu na boční díl (boční švy leží na sobě) a oba díly prošijte pro kapsy v požadovaných odstupech. 

7. krok Po obou stranách otvoru pro tunýlek prošijte (vždy s odstupem 1 cm) šev dlouhý asi 1 cm a konce pečlivě zapošijte. 

8. krok Na obou stranách bočního dílu vyznačte pomocí špendlíků čtvrtiny. K bočnímu dílu přišpendlete na obou stranách lícem k líci díl dna (lícovací značky den se stýkají se značkami). Díly den přišijte po obvodu v šíři 1 cm. 

 

postup3  

 

9. krok Kosmetickou tašku obraťte větším otvorem (7 cm) do líce a otvor potom zašijte v ruce. 

10. krok Hranu přehybu na horním okraji sežehlete (u otvoru pro tunýlek). Horní okraj tašky prošijte po obvodu v šíři asi 0,7 cm.  

11. krok Do tunýlku navlečte pomocí zavíracího špendlíku šňůru. Na šňůru navlékněte zarážku a konce šňůry zauzlujte.  

 

postup4

 

Foto: Jan Schmiedel