Potřebuje váš letní outfit dokonalou tečku? Ušijte si ozdobu do vlasů!

vlasy-uvod


Zbyl vám kousek látky z posledního šitého modelu? Dolaďte si kompletní outfit o slušivou ozdobu do vlasů podle posledních trendů. Bandeau a boho čelenky jsou opět v kurzu! Módní mola opanují s železnou pravidelností a v létě je navíc ta nejlepší příležitost pořádně si je užít! 

 

vlasy-molo
                                                                                                                                                foto: Imaxtree.com 

 


Látkové čelenky s uzly

vlasy-celenky-zavaz

 
K jejich výrobě vám postačí zbytky látek, kousek gumičky a ozdobná stuha. Výsledek vás ale ohromí. Která z nich vám na první pohled učarovala? Ušít každou z nich je hračka!


Co budete potřebovat?

vlasy-celenky-zavaz-material

 
Model č. 1: Čelenka se stuhou

vlasy-celenky-zavaz-postup

Krok 1: Délku čelenky vypočítejte podle vzorečku (obvod hlavy + 45 cm):3. Z látky vystřihněte tři pruhy o rozměru 8 cm x vypočítaná hodnota.

Krok 2: Doprostřed jednoho pruhu látky přišpendlete stuhu a přišijte ji. Všechny látkové díly sešijte se švovými přídavky 1 cm tak, aby vytvořily tunýlek a konce zešikma zastřihněte. 

Krok 3: Všechny díly přetočte do líce. Díl s ozdobnou stužkou zasuňte do bočních  vázaček a pevně přišijte. 

 


Model č.2: Třpytivá čelenka

Postupujte podle prvního kroku první čelenky. Poté našijte na přední díl čelenky pajetkovou stuhu širokou 3 cm a poračujte podle 3. kroku.

 

Model č. 3: Zapletená čelenka z hedvábí 

Zapleťte copánek ze dvou pruhů hedvábné látky (každý 80 x 20 cm) spolu s ozdobnou stuhou dlouhou 80 cm. Konce zauzlujte a spojte kouskem gumy o délce 5 cm. 

 


Boho čelenky

vlasy-celenky-bandeau-uvod

 Trocha tempermentu a kopec něhy navrch. Nejen tyto vlastnosti dostaly boho čelenky zpět na pomyslný vrchol obliby.  A přitom jejich efektnímu vzhledu předchází poměrně snadný postup. Stačí dva pruhy pružné látky opatřit uzlem a konce sešít k sobě. Stále nevíte, jak na to? Nevadí, máme pro vás pdorbný návod krok za krokem:

 

Co budete potřebovat?

vlasy-celenky-bandeau-materia-l

 

Jak na to?

vlasy-celenky-bandeau-postup-01

Krok 1:  Z látky odstřihněte díl velký 70 x 25 cm. V uvedených rozměrech jsou již zahrnuty švové přídavky.

Krok 2: Pruh složte podélně lícem k líci na polovinu a podélné okraje sešijte drobným obnitkovacím stehem ve vzdálenosti 1 cm od okrajů. 

Krok 3: Švové přídaky sežehlete k jedné straně. Hadicový díl obraťte a sežehlete tak, aby šev ležel uprostřed zadní strany dílu.

 

vlasy-celenky-bandeau-postup-02

Krok 4: Urostřed dílu uvažte uzel.

Krok 5: Zadní šev sešpendlete lícem k líci a sešijte co možná nejdále.

Krok 6: Zbývající centimetry sešijte v ruce.  

 

 

Bandeau čelenka

vlasy-celenky-boho-uvod

Hippie look opět nabývá na síle. A k němu se tahle čelenka náramně hodí. Nemusíte zrovna vypadat jako z filmu Vlasy, dost dobře dovede být tento vlasový doplněk i součástí elegantnějšího outfitu. Ideální však je nosit čelenku na rozpuštěných vlasech a doplnit jí boho šaty či halenky.  

 

Co budete potřebovat?

vlasy-celenky-boho-material

 


Jak na to?

vlasy-bandeau-postup-01

Krok 1: Z látky vystřihněte dva obdélníky (52 x16 cm). Jednu podélnou stranu obdélníků (52 cm) sežehlete dvakrát v šíři 0,5 cm do rubu a okraje prošijte. 

Krok 2: Na jednom obdélníku složte druhý podélný okraj (52 cm) lícem k líci, sešpendlete a sešijte v šíři 1 cm, vzadu nechte asi 3 cm nesešité. Přídavky po obou stranách švu sežehlete dvakrát v šíři 0,5 cm a přišpendlete. 

Krok 3: Švový přídavek po obvodu v kraji prošijte (do vzdálenosti asi 2 cm před otvor ve švu).

 

vlasy-bandeau-postup-02

Krok 4: Otvorem provlékněte druhý obdélník a sešijte dlouhý boční šev, ve švu nechte otvor dlouhý 3 cm. 

Krok 5: Švový přídavek (stejně jako u kroků 2 a 3) sežehlete dvakrát v šíři 1 cm a po obvodu v kraji prošijte. Oba obdélníky jsou nyní uprostřed čelenky spojené. 

Krok 6:   Z látky vystřhihněte obdélník 7 x 18 cm, složte jej podélně lícem k líci a prošijte v šíři 1 cm. Švové přídavky rozžehlete a díl (tunýlek) obraťte do líce. 

 

vlasy-bandeau-postup-03

 Krok 7: Do tunýlku navlékněte gumu. Tip: K jednomu konci připevněte zavírací špendlík a gumu pomocí něj vtáhněte do tunýlku. 

Krok 8: Konce tunýlku podhrňte vždy v šíři 1 cm do rubu a přišpendlete ke gumě. Látka tunýlku se přes gumu zřasí. 

Krok 9: Konce obou spojených obdélníků (čelenka) zřaste na šířku gumy (2,5 cm). Zřasené konce zasuňte do otvorů na koncích tunýlku a v kraji je přišijte.