Zima může klidně přijít. Tedy, pokud si pořídíte stylový a praktický obal na termoláhev.

diy-termofor-uvod


Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Platí to, i pokud je řeč o přístupu k životnímu prostředí. Často to jsou zdánlivé maličkosti, které dělají velké rozdíly. Jako třeba když se rozhodnete na pletený potah na termofor použít přízi s bio certifikátem GOTS, jenž garantuje ekologickou čistotu produktu. Abyste principům udržitelnosti dostála do puntíku, pořiďte si bambusové pletací jehlice (např. Prym). Tento materiál je totiž šetrný k přírodě, což je důvod, proč se bude tak báječně hodit pro váš nejnovější projekt. Jelikož něco vydrží, bude vás provázet dlouhá léta.


diy-termofor-postup


Jak na to?

Velikost:
cca 21 x 35 cm

Materiál:
Příze „Biola“ (Austermann; 70% střižní vlna, 30% alpaka; asi 112 m/50 g): asi 100 g červené (b. 03) nebo antracitové (b. 08); sada krátkých jehlic č. 3,5 a 1 kruhová jehlice č. 4,5 dlouhá 50 cm, 1 pomocná jehlice na copánky, 1 háček č. 4 (Prym)

Pružný vzor:
Pleteme střídavě 2 oka hladce, 2 oka obrace.
Perličkový vzor:
Pleteme střídavě 1 oko hladce, 1 oko obrace. V každé 2. radě dokola vzor přesadíme.
Dírkový vzor:
Střídavě 1 nahození a 2 oka spleteme hladce a 1 nahození a 2 oka spleteme obrace.
Copánkový vzor:
Pleteme podle schématu v řadách dokola. Ve schématu jsou znázorněny všechny řady dokola, tyto směřují vždy zprava doleva. Na šířku upleteme 2x 28 až 50 ok raportu vzoru. Na výšku upleteme 1x 1. – 21. ŘD, potom opakujeme 15. – 21. ŘD stále nad sebou.


Zkušební vzorek:

24 ok a 26 ŘD copánkového vzoru na jehlicích č. 4,5 = 10 x 10 cm 

Schéma vzoru:

diy-termofor-schema


Pracovní postup:

Obal pleteme shora dolů. Na 4 krátké jehlice č. 3,5 nahodíme 56 ok přízí zvolené barvy (= 14 ok na každé jehlici) a oka spojíme do kruhu. Přechod mezi řadami dokola si označíme. Pokračujeme pružným vzorem v řadách dokola. Ve výši pružného vzoru 17 ŘD upleteme 1 ŘD dírkovým vzorem a ještě 1 ŘD pružným vzorem. Přejdeme na kruhovou jehlici č. 4,5 a pleteme copánkovým vzorem, přitom v každé ŘD upleteme 2x raport vzoru. V prvních 11 řadách dokola přidáme v každém raportu vzoru 2 oka = 100 ok po dokončení 11. ŘD.
1. – 21. ŘD upleteme 1x, potom opakujeme ještě 6x 15. – 21. ŘD = celkem 9 ŘD s křížením copánků. Nyní začneme před a za perličkovým vzorem oka ujímat takto: V následující ŘD spleteme první a poslední oko perličkového vzoru s předcházejícím, resp. následujícím okem v souladu se vzorem hladce, resp. obrace. Toto ujímání opakujeme ještě 7x v kaž-
dé ŘD = 68 ok. V následující ŘD všechna oka uzavřeme.


Dokončení:

Spodní otvor sešijeme. Z příze uháčkujeme háčkem řetízek dlouhý asi 30 cm. Řetízek provlékneme dírkami v dírkovém vzoru, začínáme a končíme na předním středu. Řetízek zavážeme na mašličku.

Všechna vlákna zapošijeme.

Zkratky:
b. = barva
č. = číslo,
RV = raport vzoru,
ŘD  = řada dokola

diy-termofor-vysvetlivky