Aktuální období přímo vybízí k zútulňování našich domovů. A k tomu patří i příjemná vůně.

 

aroma-uvod-01
                                                                                                                                               foto: Shutterstock


Vonné svíčky, aroma lampy či stále oblíbenější difuzéry jsou jednoduchou cestou k zútulnění interiéru i z hlediska vůně. Pozitivně působí na naši mysl a po náročném dni snadno a nenápadně navodí příjemnou atmosféru. Jaké mají jednotlivé druhy výhody a na co si při jejich výběru dávat pozor?

 

Vonné svíčky a aroma lampy

Vonné svíčky a aroma lampy jsou nejlevnější variantou pro provonění interiéru. Aroma lampy fungují na principu zahřívání éterických olejů, takže ovzduší provoní v rychlém čase. Nevýhodou bývá poměrně velká spotřeba čajových svíček a nutnost kontrolovat dolévání vody. Když se vonný olej příliš přehřeje, může dojít ke ztrátě žádaného aromatického účinku.

 

Aroma difuzéry

Patří k nejmladším způsobům šíření příjemných vůní a získávají na stále větší oblibě. Navíc  – jejich design může perfektně doladit váš interér. Na trhu najdete nejrůznější typy aroma difuzérů, například vzduchové, elektrické, bateriové či jednoduché a půvabné – tyčinkové difuzéry.

  aroma-uvod-02
                                                                                                                                                   foto: Shutterstock


Tyčinkové aroma difuzéry
Většinou jsou vhodné do středně velkých prostor a není k nim potřeba elektrická energie. Fungují tak, že do flakónu vložíte tyčinky, po kterých vonná esence postupně vzlíná a uvolňuje se do ovzduší. Je potřeba volit opravdu kvalitního výrobce, aby difuzér správně fungoval.

„Důležité je v tomto případě také umístění difuzéru. Měl by být na místě, kde proudí vzduch, aby se vůně po interiéru příjemně šířila. Jejich nevýhodou je neregulovatelnost vůně. Voní stále, což nemusí být vždy žádané,“ říká  Gabor Nemeth, specialista ze společnosti Air Wick.

 

Vzduchové aroma difuzéry
Vzduchové aroma difuzéry jsou vhodné spíše do větších prostor (až do 100 m2) jako jsou hotely či masážní salóny. Jejich vůně je velmi koncentrovaná. Nevýhodou bývá mírné vrnění, které při relaxaci může být rušivé.

 

Jemná mlha
Difuzéry, které proměňují éterické oleje na jemnou mlhu, jsou v poslední době velkým hitem. Jsou jednoduché na údržbu a volit můžete sonické ultrazvukové difuzéry do zásuvky, které mají většinou nádobu na vodu, do které nakapete éterický olej, či jednodušší a praktičtější variantu na baterie.

„Doporučuji vybírat difuzéry, které mají možnost regulace intenzity vůně a časovač. To je základem pro zpříjemnění vašeho interiéru, protože si vše naplánujete podle vašich preferencí. Intenzivní, neregulovatelná vůně nemusí být po delší době organismu příjemná,“   říká  dále Gabor Nemeth.

 

  aroma-uvod
                                                                                                                                                foto: ShutterstockOlej podle nálady

Výběr oleje je také velmi důležitým  a stěžejním krokem, aby aromaterapeutické účinky vonných esencí funogvaly správně. Různé vůně se hodí pro rozdílné situace a správný výběr esenciálního oleje vám může pomoci při bolesti hlavy či nespavosti. Vyberte si několik vairant pro různé situace či příležitosti a oblíbené vůně pravidelně – cca po měsíci, či dle aktuální potřeby i častěji – střídejte.


Vůně na míru

Citrusové a bylinkové vůně bývají velmi osvěžující a fungují proti únavě, zároveň ale nejméně vydrží. Vůně obsahující mátu pomáhají eliminovat nepříjemné pachy, třeba z kuchyně a naopak těžší vůně jako vanilka nebo santal se hodí spíše pro večerní relax, kdy už se nemusíte příliš soustředit. Oblíbená levandule pak pomáhá při problémech se spánkem a eukalyptus je naopak známý tím, že zvyšuje mozkovou aktivitu a dodá potřebnou energii. V létě dobře působí proti komárům.

V aktuálním předvánočním období jistě na trhu naleznete i speciální vánoční vůně, které mohou chytře nahradit pálení purpury či františka tradičním způsobem a dodají vaší domácnosti sváteční atmosféru i bezpečnější cestou.

Galerie: Difuzéry a aroma lampy
Tyčinkový difuzér Měděný aroma difuzér a vodní mlha Vonná svíce s karuselem Bateriový aroma difuzér Difuzér a solná lampa