Jak vyrobit didaktickou hračku pro malé neposedy

vyska

Foto: Jan Schmiedel, Burda Style 2/2016

 

Panenka na dřevěném stojanu s různě velkými látkovými kroužky je zábavná hračka pro nejmenší, která rozvíjí jejich jemnou motoriku, pestré vzory a veselé barvy zase podporují smyslové vnímání. Dřevěná kulička s mašličkou a nakresleným obličejem poslouží jako hlava panenky, avšak fantazii se meze nekladou, a tak můžete klidně vytvořit i verzi pro chlapečky. 

  

MATERIÁL
dřevěná deska o rozměrech 20 x 20 x 1,5 cm
dřevěná kulička (Ø 4 cm) s dírkou (Ø 1,5 cm)
dřevěná tyčka (Ø 1,5 cm) 
zbytky látek
vata na vycpání
dekorativní stuha 
permanentní fixa
smirkový papír (zrnitost 180) 
lepidlo na dřevo

nakres  Foto: Jan Schmiedel, Burda Style 2/2016
 

POSTUP 

1. KROK
Z látky vytvořte vždy dva stejné kroužky o průměrech 8, 10, 12, 14 a 16 cm. Tyto dva kroužky položte rubem k rubu na sebe a sešijte. Přitom nechte nesešitý otvor na obrácení a obraťte. Doprostřed vzniklého kroužku nakreslete menší o průměru 1,5 cm, jeho obrys prošijte obnitkovacím stehem a vnitřní část vystřihněte. Otvorem na obrácení vsuňte do kroužku dostatečné množství vaty a zašijte ho v ruce. Tímto způsobem zhotovte i ostatní kroužky. 

2. KROK
Z dřevěné desky vyřízněte kruh o průměru 18 cm a jeho okraje obruste jemným smirkovým papírem. Výšku dřevěné tyčky určíte podle výšky všech kroužků poskládaných na sebe + 2 cm. Uprostřed dřevěné desky vytvořte dírku hlubokou 1 cm a tyčku do ní vlepte.


3. KROK
Nakonec ozdobte dřevěnou kuličku stuhou a nakreslete na ni obličej. Na tyčku navlékněte všechny kroužky a na vrchol nasaďte hlavu.