Konec prázdnin se (bohužel) kvapem blíží. Už máte vše potřebné pro vašeho prvňáčka? 

pokoj-02
                                                                                                                                                   foto: Shutterstock

 

Sotva se narodili a udělali první krůčky… a už je tady škola! Všechny rodiče budoucích prvňáčků vždy čeká nelehký úkol – přetvořit plně dětský pokojíček na pokoj budoucího školáka. Malý žáček či žákyňka se jistě nebude moci dočkat, až v něm zasedne nad svůj první domácí úkol. Jak tedy reorganizovat pokoj tak, aby se stal nejoblíbenějším místem na hru, učení i odpočinek?

 

pokoj-01
                                                                                                                                         foto: Filip Šach, poketo.cz

 

Úkolů je hned půl, když má školák dobrý stůl!

Nedá se nic dělat, některé hračky budou muset uvolnit místo novému králi dětského pokoje. Kvalitní stůl je základ a jeho výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Co si pohlídat?

● Plocha musí být dostatečně velká, aby se na ni vešlo vše potřebné, a malému rozumbradovi se u něj musí především dobře sedět.

● Stůl má být u přirozeného zdroje světla – u okna.
„Nezapomeňte ani na doplňkový zdroj v podobě lampičky, která má stát tak, aby si při psaní dítě nestínilo rukou. Hlavní osvětlení dětského pokoje by mělo být útulné, takže v teplých tónech, na učení naopak zvolte lampičku se studeným světlem, které nemá tlumivé účinky,”   vysvětluje Adéla Švecová z nakladatelství Poketo, které se zaměřuje na edukační pomůcky, knihy a hry pro děti od 3 do 10 let.

● Stůl musí doplňovat vyhovující židle. Zvolte ergonomickou, s nastavitelným polohováním, s opěrkou na záda (případně i na nohy), s područkami a kolečky.
„Ujistěte se, že má stůl dostatečné množství šuplíků, nebo sežeňte  další organizéry a poličky. Prvňáček určitě nedostane hromadu učebnic, slovníků a doplňujících materiálů, ale schopnost třídit pomůcky a organizovat učivo ještě v životě mockrát využije,” dále doporučuje Adéla Švecová.

● Učivo by měl mít školák na očích a po ruce. Hodit se bude nástěnka nebo magnetická tabule, na které bude rozvrh hodin a týdenních aktivit.

  pokoj-04-filip-sach
                                                                                                                                        foto: Filip Šach, poketo.cz

 

Nejdřív povinnosti… ale nezapomínejte na zábavu

Zóna na hraní se sice zmenšila, to ale neznamená, že by měl být odpočinek méně důležitý. Nechte tento kus pokoje plně v režii vašeho dítěte a pomozte mu jen s finalizací a detaily. Nezapomeňte na posezení – třeba ve formě barevného koberce, polstrované kostky, taburetu nebo sedacího pytle. Hračky pak spolu s dítětem protřiďte a ty pro nejmenší vyměňte za ty vhodné pro školáky.

 

Zítra je taky den

I když se malí školáci od svého nového „dospělého“ života občas odtrhávají těžko, zóna pro spánek by měla být skutečně plně vyhrazená odpočinku. Zvolte uklidňující barvy a naučte dítě (i sebe), že v posteli se už nepracuje. Mozek potřebuje chvíli před spánkem „vypnout“ a není proto vhodné si ještě pod peřinou opakovat učivo. Dopřejte si chvilku na pomazlení a hezkou pohádku. Na povinnosti bude dost času i další den.

 

pokoj-03
                                                                                                                                                foto: Shutterstock

                                                                                                      
Nástup do první třídy mnohdy bývá stresující, být ale nemusí, když víte, jak na to. Užijte si spolu s vaším malým školákem přípravy na jeho velký den, v novém pokojíčku mu pak půjde učení pěkně od ruky. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

O Poketo:

Poketo je české nakladatelství, které vytváří knihy, hry a edukační materiály určené dětem od 1 do 10 let. Vzniklo v roce 2016 jako společný projekt tří kamarádek, které chtěly pro své děti tvořit to, co jim na trhu chybělo: malé knížky na cesty i hravé učební pomůcky, které by si byly ochotné vystavit v bytě. Za Poketem stojí ilustrátorka Martina Hamouzová, manažerka Adéla Švecová a spisovatelka Pavla Nejezchleba.