Praktický doplněk ke kočárku na láhev nebo nezbytnosti pro miminko

uvod2


Taštička z vaflového piké zavěšená na šňůrce s dřevěnými korálky bude maminkám stále po ruce se vším, co ratolest potřebuje. 

 

Tlamičku velryby můžete ponechat bez zapínání nebo k okraji přišít suchý či normální zip. Jestliže do obalu ušijete podšívku z látky s termoizolačními vlastnostmi, jakou je například polar fleece, udržíte každý nápoj, který do ní vložíte, déle teplý.   

detail


Střihový díl

Střihový díl velryby vidíte vpravo vyznačený šedou konturou. Střihový díl zvětšíme na kopírce na 200 %. Díl vystřihneme. Oko vykopírujeme samostatně na hedvábný papír a vystřihneme.

strihovy-dil  

Co budete potřebovat?

 

Doporučený materiál: bavlněné látky, froté, vaflové piké 

Další materiál: 

 • asi 100 x 40 cm vaflového piké
 • 0,80 m bavlněné šňůrky
 • různé dřevěné korálky
 • vyšívací bavlnky – bílá a černá
 • zbytek bílé látky
 • zbytek oboustranně nažehlovacího vlizelínu 

Kromě toho

 • tužka
 • nůžky na papír  
 • krejčovský metr nebo měřítko
 • špendlíky  
 • krejčovská křída nebo sublimační fix (vyznačené linie časem samy zmizí)   
 • vyšívací jehla s ostrou špičkou
 • krejčovské nůžky a malé nůžky na ruční práce
 • jehly do šicího stroje a jehla na ruční šití
nakres
 
 

1. Vystřižení dílů velryby

Látku složíme podle obrázku tak, aby lícové strany látky ležely na sobě. Díl přišpendlíme na látku. Vnější kontury přeneseme na látku tužkou, sublimačním fixem nebo krejčovskou křídou. Po obvodu dílu zakreslíme krejčovskou křídou přídavky na švy v šíři 1 cm. Díly vystřihneme podél této linie. Díl velryby vystřihneme stejným způsobem ještě 1x, takže celkem máme 4 díly. 

 

krok1

 

2. Vystřižení očí

Na rubovou stranu zbytku bílé látky nažehlíme oboustranně nažehlovací vlizelín. Na papírovou vrstvu vlizelínu překreslíme 2x oko a oči vystřihneme.

 

  krok2

 

3 Vyšití očí

Z oboustranně nažehlovacího vlizelínu stáhneme papírovou vrstvu. Na 2 protilehlé díly velryby nažehlíme vždy jedno oko. Oči naaplikujeme tak, že je po obvodu obšijeme dvojvláknovou bílou bavlnkou smykovacím stehem. Na oči vyšijeme zorničky černou přízí plochým stehem.

 

krok3

 

4. Sešití dílů

Díly velryby s očima položíme lícem k líci na díly velryby bez očí. Díly sešpendlíme podél vnějších okrajů a sešijeme je na stroji podél vyznačené linie. Šijeme krátkým rovným stehem, aby bylo šití na zaoblených okrajích jednodušší. Ve švu na zádech velryby nezapomeneme nechat nesešitý otvor na obrácení dlouhý asi 6 cm. Konce švu zapošijeme. 

 

  krok4

 

5. Sestřižení švových přídavků

Švové přídavky sestřihneme po obvodu na šíři 7 mm. Aby se daly rohy a špičky ploutví dobře vytvarovat, nastřihneme švové přídavky na rozích až téměř ke švové linii, na špičkách ploutví přídavky šikmo odstřihneme.

 

krok5

 

6. Obrácení dílů

Díl obrátíme otvorem ve švu do líce. Ploutve vytvarujeme, pomoct si můžeme tužkou nebo silnou pletací jehlicí. Okraje sežehlíme. Otvor na obrácení zašijeme v ruce.

 

  krok6

 

7. Prošití okrajů průhmatu

Na vnější stranu velryb vyznačíme sublimačním fixem příčné značky. Okraj mezi příčnými značkami prošijeme na šicím stroji těsně v kraji.

 

  krok7

 

8. Sešití dílů

Díly položíme na sebe tak, aby oči ležely na vnější straně. Okraje sestehujeme od příčné značky k příčné značce. Díly sešijeme na šicím stroji. Konce švu zapošijeme.

 

  krok8

 

9. Poutko

Na šňůrku navlékneme dřevěné korálky. Aby se korálky lépe navlékaly, obtočíme konec šňůrky pevně lepicí páskou. Konce šňůrky přišpendlíme v rubu v délce asi 5 cm přes švy na konce okraje průhmatu. Konce šňůrky přišijeme na rubové straně v ruce.

 

  krok9

 

Foto: Mirjam Fruscella. Foto modelu: Jan Schmiedel. Ilustrace: Patricia Rupp