Designovým trendům současnosti vládne jednoduchý severský styl. Líbí se vám jeho velikonoční podoba?

scandi-velikonoce-uvod
                                                                                                                                              foto: Shutterstock

 

Velikonoce jsou za dveřmi. Je tedy čas vyšperkovat váš domov jarem a pohrát si s velikonoční výzdobou podle nejnovějších trendů. Letos Velikonočním svátkům, stejně jako v jiných oblastech designu našich domovů, dominuje milý a jednoduchý skandinávský styl. Vyniká decentnín barevností, úzkým vztahem se striktně přírodními materiály a nepostrádá lehkost a hravost. Základním a nepostradatelným prvkem dekorací je pak věnec v různých podobách i umístěních.

  scandi-velikonoce-venec-01
                                                                                                                                                 foto: Shutterstock


„Skandinávský styl zaujme všechny, kdo tíhnou k řádu a minimalismu. Typické jsou materiály jako dřevo, proutí, bavlna, len, sušené květiny, kámen a další. Často bývají využívány ve své syrové podobě, která akcentuje jejich přirozenou strukturu. Linie doplňků jsou spíše strohé, barevnost jednoduchá. Skandinávský styl stojí na studených odstínech bílé, šedé a béžové, které v akcentech doplňuje spíše tmavými barvami, jako je černá, zelená, bordó, tmavě modrá nebo cihlová,“  popisuje priority a základní stavební kameny oblíbeného trendu odborník na diy tématiku a zakladatel značky koralky.cz Martin Stibor.

 

  scandi-velikonoce-venec-02
                                                                                                                                                   foto: Shutterstock

 

Nejen jednoduchost a úzké propojení s přírodou, také hravá a decentní barevnost předurčují skandinávský trend k velké oblibě. Velikonoce jsou navíc pro jeho následování jako stvořené. Provází je spousta přírodních prvků – čerstvé i sušené větvičky, vyfouknutá vajíčka a  také všudypřítomní zajíčci, kuřátka či jiná mláďátka symbolizující nový život. To vše má v severském trendu jednoznačné a velmi líbivé zastoupení.

 

Chcete svůj domov letos také obléci do inspirativního severského kabátku? Máme pro vás několik tipů. Vyrobte si dekorace vlastními silami nebo svůj domov doplňte o několik nových kousků v trendy stylu a změna vás velmi příjemně překvapí a naladí na nadcházející svátky jara.

 

Věnečky kam se podíváš

Jsou jasným symbolem nekonečnosti, znovuzrození, nového života a také prý ochrání náš domov před vším zlým. Aspoň jeden tedy rozhodně potřebujete. Inspirovat se, nebo si rovnou nějaký pořídit, můžete třeba na online tržišti fler.cz. Letošním trendům dominuje vyfouknutá skořápka vajíčka. Ať už ji navléknete na větvičku nebo si vyhrajete se složitým skládáním, použijete proutí či živé snítky rostlin, vždy bude výsledkem neokoukaná dekorace, která razí vyhledávaný skandinávský styl, navíc ale disponuje líbivou a nepřehlédnutelnou křehkostí. A ta k aktuálním svátkům zajisté také neodmyslitelně patří.

 

fler-vence
                                                                                                                       foto: Duarto, Flowers and more | fler.cz

 

Chcete-li si vytvořit jednoduchý věneček na dveře či jako závěs do okna a využít přitom i pomoc vašich tvořivých potomků, inspirujte se jednoduchými návody z webu koralky.cz, jejichž výsledkem je za každých okolností jednoduchý a roztomilý motiv z dřevěných korálků.  Vybrat si můžete hned ze dvou předloh:

 

koralky-venec-ptacek
                                                                                                                                                       foto: koralky.cz
 

 

Věnec z dřevěných korálků s ptáčkem

Materiál:
drátek 1,0mm, dřevěné korálky 30mm - 30 ks (10 balení), akrylový váleček, FIMO Air Terracota, provázek na ptáčka, stuha na zavěšení, tavná pistole

Postup:
Pomocí akrylového válečku si ze samotvrdnoucí hmoty FIMO Air vykrojíme obrys ptáčka. Doporučujeme si nejprve vytvořit papírovou šablonu a podle ní ptáčka vyříznout.  Pomocí ostrého hrotu, například párátka, do ptáčka uděláme dírku pro zavěšení. Hmotu necháme minimálně 24 hodin samovolně vytvrdnout. Ucvakneme si cca 1 m silného drátku a na něj navlečeme velké dřevěné korálky. Pro průměr věnce cca 30 cm jsme využili 30 korálků. Konce drátu spojíme zakroucením a pomocí kleští ohneme co nejblíže ke korálkům. Ptáčka, který už vytvrdnul, navlékneme na provázek a připevníme k věnci. K věnci připevníme stuhu, pomocí které budeme věnec zavěšovat. Tavnou pistolí ke korálkům přilepíme větvičku – v našem případě to byl eukalyptus.  

 

 

koralky-venec-zajic
                                                                                                                                                 foto: koralky.cz

 

Zajíc ve skandinávském stylu

Materiál:
2x dekorační dřevěné polokoule 20mm, plsť dekorativní 1mm šedá, dřevěný výřez pro macramé kruh 25cm, tavná lepicí pistole, nůžky, provázek

Postup:
Vystřihneme si z papíru obrys zajíčka a  tvar přeneseme na filc. Poté jej vystřihneme a pomocí tavné pistole nalepíme na dřevěný kruh. Dejte si pozor, abyste filc dobře napnuli. Po celém obvodu kruhu nalepíme tavnou pistolí dřevěné polokoule. Opatrně s množstvím lepidla, aby při přitisknutí nevyteklo. Na závěr přilepíme jednu polokouli zajíčkovi jako ocásek. Teď už jen stačí provléknout kruhem provázek na zavěšení a máte hotovou závěsnou dekoraci, kterou můžete použít na zeď, na dveře nebo do okna.