Květinová výzdoba pro váš dokonalý den

stul

Foto: Kreativní pletení 9/2015


Přípravy na svatbu vrcholí, avšak vy stále ještě nemáte jasno v tom, jak vyzdobíte stoly? Přinášíme originální tip jako stvořený pro letní veselku! Uháčkujte spoustu malých jiřinek v rozmanitých tónech červené, které využijete na girlandách, jmenovkách, svícínkách i kroužcích na ubrousky...

 

Vysvětlivky: ŘD = řada dokola; krslp = krátký sloupek; řo = řetízkové oko; polov. slp = poloviční sloupek; pev. oko = pevné oko


Materiál:  příze CottonBaby (Gepard; 100 % měkčená bavlna; 50 g/178 m): 1 klub. zelené 487; 1 klub. korálové 112; 1 klub. červené 47; 1 klub. růžové 452; 1 klub. sytě růžové 1310; 1 klub. žluté 372; háček č. 2½

 

JEDNODUCHÝ KVĚT
Začněte žlutou přízí. Z dvojité příze vytvořte malou smyčku a háčkujte kolem ní. Později můžete středový otvor koncem příze stáhnout. 1. ŘD: Uháčkujte 1 řo, ale nepočítejte je jako oko, 6 krslp do kroužku = 6 ok. 2. ŘD: Do každého oka uháčkujte 2 krslp v celé ŘD = 12 ok. Přejděte na jinak barevnou přízi. 3. ŘD: Uháčkujte 2 řo, která počítejte jako 1 polov. slp, do násl. oka uháčkujeme 2 polov. slp, * 1 polov. slp a do dalšího oka 2 polov. slp *, opakujte od * ke * v celé ŘD. Končete 1 pev. okem do 2. řo ze začátku ŘD = 18 ok. Přejděte na jinak barevnou přízi. 4. ŘD: * Uháčkujte 11 řo, do násl. oka 1 pev. oko *, opakujeme od * ke *. Přízi ustřihněte a zapošijte.

 

DVOJITÝ KVĚT
Začněte žlutou přízí. Z dvojité příze vytvořte malou smyčku a háčkujte kolem ní. Později můžete středový otvor koncem příze stáhnout. 1. ŘD: Uháčkujte 1 řo, ale nepočítejte je jako oko, 6 krslp do kroužku = 6 ok. 2. ŘD: Do každého oka uháčkujte 2 krslp v celé ŘD = 12 ok. Ustřihněte přízi a uháčkujte ještě jeden stejný žlutý střed. Konce nezapošívejte.

Oba středy položte rubem k sobě a konce přízí vsuňte mezi ně jako vycpávku.

Pokračujte 3. ŘD, přejděte na přízi jiné barvy a středy sháčkujte tak, že háček vpichujte oběma vrstvami. 3. ŘD: Uháčkujte 2 řo, která počítejte jako 1 polov. slp, do násl. oka uháčkujte 2 polov. slp, * 1 polov. slp a do dalšího oka 2 polov. slp *, opakujte od * ke * v celé ŘD. Skončete 1 pev. okem do 2. řo ze začátku ŘD = 18 ok.

Přejděte na jinak barevnou přízi. 4. ŘD: Nyní háčkujte pouze za přední nitku, * 11 řo, do násl. oka 1 pev. oko *, opakujte od * ke *. 5. ŘD: Nyní háčkujte pouze za zadní nitku, * 15 řo, do násl. oka 1 pev. oko *, opakujte od * ke *. Přízi ustřihněte a zapošijte.

 

ŠŇŮRKA S LÍSTEČKY
Zelenou přízí uháčkujte šňůrku z řo a lístečkových pikotek, které umístěte v rozestupech podle vlastního uvážení. Lístečkovou pikotku uháčkujte takto: Uháčkujte 1 pev. oko do 4. řo od háčku a dále pokračujte řo. Přízi ustřihněte a zapošijte.

 

SVÍCÍNEK SE ZELENOU ŠŇŮRKOU
Další materiál: růžový skleněný svícínek, lepidlo
Uháčkujte šňůrku s lístečky. Celková délka šňůrky je asi 35 cm. Šňůrku nalepte kolem horního okraje svícínku.


svicen

 

POZVÁNKA
Další materiál: bílá čtvrtka, lepidlo
Pro každou pozvánku ustřihněte ze čtvrtky kartičku o velikosti 15 x 20 cm. Kartičku přeložte na velikost 15 x 10 cm, ozdobte květem a příp. šňůrkou s lístečky.

 

JMENOVKA NA STŮL
Další materiál: bílá čtvrtka, lepidlo

Pro každou jmenovku ustřihněte ze čtvrtky čtverec o velikosti 10 x 10 cm a přeložte jej napůl.
Lem: Zelenou přízí uháčkujte šňůrku s lístečky. Celková délka šňůrky je asi 25 cm.
Šňůrku nalepte na horní, pravý a spodní okraj jmenovky. Na levý okraj přilepte dvojitý květ.


jmenovka

 

KROUŽEK NA UBROUSEK
Zelenou přízí uháčkujte 35 řo a 1 pev. okem je spojte do kroužku. 1. ŘD: Nejprve uháčkujte 2 řo a do násl. 34 řo uháčkujte po 1 polov. slp. ŘD spojte 1 pev. okem do 2. řo ze začátku = celkem 35 ok. 2. – 4. ŘD: Uháčkujte 2 řo a do násl. 34 řo uháčkujte po 1 polov. slp. ŘD spojte 1 pev. okem do 2. řo ze začátku. Přízi ustřihněte a zapošijte.
Stonek: Uháčkujte 12 řo, do 4. řo od háčku uháčkujte 1 pev. oko (lístečková pikotka), 8 řo, do 4. řo od háčku uháčkujte 1 pev. oko (lístečková pikotka), 6 řo, do 4. řo od háčku uháčkujte 1 pev. oko (lístečková pikotka) a 6 řo. Přízi ustřihněte a zapošijte. 
Dokončení: Uháčkujte 1 dvojitý květ. Stonek položte pod květ a oba díly přišijte ke kroužku na ubrousek.


ubrousek

 

GIRLANDA
Nejprve uháčkujte 10 jednoduchých květů, abyste je měla připravené k postupnému přichycování ke girlandě. Uháčkujte šňůrku s lístečky o délce 40 cm, * 1 pev. okem do okvětního lístku přichyťte květ na girlandu, uháčkujte 2 řo a 1 pev. oko do násl. okvětního lístku, uháčkujte 20 cm šňůrky s lístečky a přichyťte další květ *, opakujte od * ke *, až budou přichyceny všechny květy, a skončete 40 cm šňůrky s lístečky. Přízi ustřihněte a zapošijte.


OZDOBA DO VLASŮ
Další materiál: vlasová sponka, velká spona nebo gumička
Uháčkujte dvojitý květ a připevněte ho k vybrané ozdobě vlasů.


vlasy