Převlečte dům do letních barev. Inspirujte se ve žhavém Mexiku!

diy-mexico-uvod-detail

 

Přivolejte vysoké letní teploty dekoracemi a doplňky do bytu, které vás přenesou do sluncem rozžhavené střední Ameriky. Divoký mix barev a vzorů zdobí obaly na květináče, dekorační polštářky nebo hravý běhoun na jídelní stůl. Váš dům promění v barvami hýřící haciendu plnou jižanského temperamentu. Nesmí chybět ani všudypřítomné třásně,které roztančí sebemenší závan vzduchu. Viva México!

 

Obaly na květináče

diy-mexico-kvetinac-detail

 

Oblečte květináče do exotiky. Místo obligátních obalů vyzkoušejte tyto šité krasavce, které podtrhnou nejen krásu rostlin, ale i skvěle doladí jihoamerický styl interiéru. 


Budete potřebovat:

diy-material-kvetinace

                                                  Schematický nákres najdete ZDE

 

 

 Postup krok za krokem:

  diy-postup-kvetnik-1-2

 

KROK 1:   Vyznačte díl a včetně linií a značek ve skutečné velikosti (57 x 57 cm) na potahový šenil a vystřihněte.

KROK 2: Sousední boční strany položte lícem k líci na sebe a postupně všechny sešijte. Švové přídavky sestřihněte na 1 cm a rozžehlete je.

 

diy-postup-kvetnik-3-4

 

KROK 3: Okraj obalu na květináč přehněte v šíři 7 cm do rubu a horní okraj přežehlete. Kolem dokola přišpendlete ozdobnou portu s třásněmi a přišijte ji.

KROK 4: Vyznačte díl b včetně linií a značek na voskované plátno, jednotlivé středy označte pro snadnější skládání špendlíky a díl vystřihněte.

 

diy-postup-kvetnik-5-6

 

KROK 5: Sousední boční strany položte lícem k líci na sebe a postupně všechny sešijte, jako v kroku 2. Švové přídavky sestřihněte na 1 cm a rozžehlete je.

KROK 6: Okraj vnitřního dílu b z voskovaného plátna přišpendlete po obvodu lícem k líci k okraji  dílu a ze šenilu a sešijte v šíři 1 cm, přitom nechte asi 6 cm otvor pro obrácení.

 

diy-postup-kvetnik-hotovo

 

KROK 7: Otvorem obraťte obal na květináč do líce a otvor zašijte v ruce.

 

Potahy na polštáře

diy-mexico-uvod-01

 

Polštáře zkrátka milujeme. Nejen pro jejich pohodlí, umí také skvěle korunovat interiérový design. Stačí zvolit adekvátní potahové materiály a pohrát si s detaily a rázem máte kus Mexika ve svém obýváku!

 

Budete potřebovat:

diy-material-polstare

                                               Schematický nákres najdete ZDE

 

 

Postup krok za krokem:

diy-postup-polstar-1-2

 

KROK 1: Vykopírujte a vystřihněte 1x díl a, 1x díl b a 1x díl c.

KROK 2: Rohy u dílu zaoblete a přebytečnou látku odstřihněte. U střihových dílů b a c zaoblete vždy dva protilehlé rohy na delší straně.

 

diy-postup-polstar-3-4

 

KROK 3: Paspulku přišpendlete po obvodu předního dílu (a) a přišijte ji. Začněte přitom dole uprostřed, zesílený okraj paspulky směřuje dovnitř.

KROK 4: Overlockovým stehem začistěte dlouhé okraje střihových dílů b a c na jedné straně. Dlouhý okraj střihového dílu c sežehlete v šíři 2 cm do rubu a přišijte na něj těsně v kraji zip.

 

diy-postup-polstar-5-6

 

KROK 5: Dlouhý okraj střihového dílu b sežehlete v šíři 3 cm do rubu, sešpendlete s překrytem asi 2 mm a ve vzdálenosti asi 1,5 cm na něj přišijte zip.

KROK 6: Přední díl (a) a zadní díly (b a c) přišpendlete lícem k líci na sebe, zip přitom zůstane otevřený pro pozdější obrácení. Následně je sešijte po obvodu podél švu s paspulkou.

 

diy-postup-polstar-hotovo

 

KROK 7: Povlak na polštář obraťte do líce a prošijte podél paspulky po obvodu těsně v kraji.  HOTOVO!

 


Ubrus typu běhoun

diy-mexico-ubrus-detail

 

Pestré barvy prý skvěle stimulují chuťové buňky. Obklopte se jimi při stolování a užijte si pohoštění nejen v mexickém duchu. Pomůže vám k tomu třeba tento pestrobarevný ubrus se střapečky.

 

Budete potřebovat:

diy-material-ubrus

                                                 Schematický nákres najdete  ZDE

 

 

Postup krok za krokem:

diy-postup-ubrus-1-2


KROK 1: Podle schematického nákresu vyznačte na látku střihový díl podle zadaných rozměrů a vystřihněte.

KROK 2: Po obvodu sežehlete do rubu švový přídavek v šíři 4 cm. Pak přehněte rohy, vyznačte vzdálenost 2 cm a odstřihněte je.


diy-postup-ubrus-3-4


KROK 3: Švový přídavek sežehlete dvakrát do rubu v šíři 2 cm po celém obvodu. Přitom důkladně přežehlete rohy a sešpendlete je. 

KROK 4: Všechny čtyři rohy sešijte v ruce.


diy-postup-ubrus-5-6


KROK 5: Švový přídavek prošijte po obvodu těsně v kraji.

KROK 6: Ustřihněte 2x paspulku a 2x portu se střapečky v délce asi 42 cm. Přišpendlete je na obě krátké strany běhounu a přišijte je v ruce či na šicím stroji.

diy-postup-ubrus-hotovo


KROK 7: Na závěr přišijte v ruce na rohy čtyři střapce.