Posezení u společného stolu  můžete v duchu jarních svátků proměnit v nevšední podívanou.

veliknoce-brunch-uvod

 

Blíží se Velikonoce, pro mnohé z nás především dny plné radosti ze života. Plánujete-li letos sezvat po několikaleté odmlce pár přátel, máme pro vás několik tipů na bezvadné dekorace, které zpestří a ozvláštní váš domácí velikonoční brunch.


Menu necháme na vás. Připravit dokonalou slavnostní tabuli a oslnit hosty perfektně vyladěným prostředím, s tím vám milerádi pomůžeme. Jak? Jednoduchými návody na pět dekorativních prvků v duchu jarní nálady a hygge trendů.


Misky s kovovým dekorem

velikonoce-brunch-misky

Sádra, troška gázy a metalické plátky svedou ve vašich rukách velké věci. Tyto působivé misky se snadno stanou dominantou velikonočního posezení. A co teprve, až je naplníte něčím neodolatelným...


Co budete potřebovat?

velikonoce-brunch-material-misky


Jak na to:

1. Nejdříve zakryjte pracovní plochu fólií nebo pečicím papírem a připravte si nádobu s vlažnou vodou.

2. Rozstříhejte gázu na kousky dlouhé přibližně 10 cm.

3. Půlky plastové koule postavte na pracovní plochu otvorem dolů. Každý proužek gázy ponořte na chvilku do vodní lázně a pak ji naneste na plastovou kouli (gázu vyhlaďte). Jednotlivé nastříhané kousky přitom nanášejte tak, aby se překrývaly, a v několika vrstvách na sobě. Nechte uschnout.

4. Po uschnutí opatrně sejměte gázovou skořápku z plastové koule (koule se může použít vícekrát).

5. Štětcem naneste speciální lepidlo (případně předtím oblepte okraje lepicí páskou), nechte zaschnout a podle libosti naneste zlaté plátky.


Minimalistické prostírání

velikonoce-brunch-prostirani

Mít dokonale prostřeno. Tak tuto metu snadno splníte s prostíráním z gabardénu a lnu, s něžným detailem v podobě třpytivých paspulek.


Co budete potřebovat?

velikonoce-brunch-material-prostirani


Jak na to:

1. Střihové díly (schéma najdete níže) vystřihněte se švovým přídavkem 1 cm po obvodu: 1x z lněné látky, 1x z gabardénu, 2x z výztuhy.

2. U všech střihových dílů zaoblete rohy pomocí mističky: Vyznačte je sublimační tužkou a sestřihněte.

3. Na lícovou stranu gabardénové látky přišpendlete po obvodu paspulku ve vzdálenosti 1 cm od vnějšího okraje (zesílený okraj přitom směřuje dovnitř dílu) a přišijte ji po obvodu.

4. Oba díly vystřižené z výztuhy nyní nažehlete vždy na rubovou stranu lněné látky a gabardénu (s paspulkou).

5. Oba střihové díly (gabardén s paspulkou a lněná látka) sešpendlete lícem k líci a sešijte po obvodu v šíři asi 1 cm. Nechte přitom nesešitý otvor na obrácení v délce asi 8 cm.

6. Sadu podložek nyní obraťte otvorem do líce a vyžehlete. Otvor zašijte v ruce.

7. Na závěr prošijte kosočtverce: My jsme použili jako horní nit metalickou a jako spodní běžnou a prošili jsme kosočtverce v stejnoměrných odstupech (velikost kosočtverce asi 4 x 8 cm, případně si dopředu prošití vyznačte pomocí sublimační tužky a trojúhelníku).

velikonoce-brunch-schema-prostiraniNa svá místa!

velikonoce-brunch-podtacky


Zasedací pořádek mívá své opodstatnění. Zjednodušte a zpříjemněte hostům usazování vtipnými a líbivými jmenovkami. Navíc si osvojíte práci s vypalovačkou. Stačí pár minut a můžete směle popustit uzdu své fantazii, jistě vás to bude bavit.


Co budete potřebovat?

velikonoce-brunch-material-podtacky


Jak na to:


1. Obruste případně březové plátky brusným papírem do hladka a otřete prach po broušení.

2. Tužkou načrtněte nebo dopředu namalujte vzor.

3. Na vypalovacím peru zvolte požadovaný nástavec a ozdobte/opalte okraj po obvodu. Nechte vychladnout.

4. Poté popište štítky jménem: My jsme napsali jména akrylovým popisovačem ve stylu ručně psaného písma.

5. Nakonec umístěte papírové cedulky na dřevěnou podložku, třeba v kombinaci s vajíčky v totožných odstínech.


Ušatí pomocníci

velikonoce-brunch-usi


Tak tomu se říká wow efekt! Ušaté kroužky na ubrousky nedají moc práce, vystačíte si také s minimem vybavení, výsledek ale všem vyrazí dech. A co teprve, když si ve zbylém čase spíchnete pár vlastnoručně stvořených ubrousků. Stačí vám čtverec o straně 40 cm, jehož okraje dvakrát zažehlíte a prošijete. A máte hotovo! Vybírejte trendy materiály jako mušelín nebo bavlnu se zlatým dekorem. Úspěch zaručen!


Co budete potřebovat?

velikonoce-brunch-material-usi


Jak na to:


1 . Vytvarujte ručně drátěný kroužek o průměru asi 5 cm. Dohromady omotejte drátek asi třikrát.

2. Poté navlékněte nahoru doprostřed asi 3 dřevěné perličky a drátkem je pevně omotejte a zauzlujte.

3. Na závěr vytvarujte ouška (my jsme vytvarovali dvě různě velká) a upevněte na drátěný kroužek. Opět drátek pevně omotejte a přečnívající konce odstřihněte kleštěmi.


Stylový servis

velikonoce-brunch-podlozky


Zdá se vám, že se na dně skleničky něco zablesklo? Hra se zlatavými detaily a kvítky v podání impozantních podtácků pod skleničky umí okouzlit. Navíc již žádá nevzhledná kolečka na ubruse!


Co budete potřebovat?

velikonoce-brunch-material-podlozky


Jak na to:


1. Vyložte pracovní stůl pečicím papírem. Silikonové formy dopředu očistěte a zbavte je prachu.

2. Připravte si vodní lázeň o teplotě asi 50 °C. Zálivkovou pryskyřici a tvrdidlo rozlijte ve stejném poměru do dvou různých sklenic (zvažte pomocí váhy). Pak postavte obě sklenice na asi 3 minuty do vodní lázně a míchejte rovnoměrně, aby se teplo rychleji rozložilo. Zahříváním se odstraní bublinky. Pozor: Do pryskyřice ani do tvrdidla se nesmí dostat voda.

3. Vyjměte sklenice z vodní lázně a tvrdidlo nalejte do pryskyřice. Míchejte rovnoměrně asi 3 minuty, dokud není směs čirá. Zálivková pryskyřice se dá nyní po dobu asi 20 minut lít.

4. Malý díl zálivkové pryskyřice dejte do zvláštní sklenice a promíchejte s bílým koncentrátem.

5. Do středu silikonové formy dejte malé množství čiré pryskyřice. K tomu přidejte květy a zlaté plátky a rozmístěte je dřevěnou špachtlí podle libosti.

6. Potom nalijte bílou zálivkovou pryskyřici rovnoměrně podél okraje silikonové formy.

7. Pak naplňte celou silikonovou formu čirou zálivkovou pryskyřicí (velmi dobře funguje lití ve vrstvách, pryskyřice se hezky propojí). Tip: Pokud zde ještě vznikají bublinky, pak je lze opatrně odstranit zapalovačem. Zahřívejte přitom vždy jen chviličku, aby se nepoškodila silikonová forma.

8. Nechte schnout 24 hodin. Optimálně použijte misku na přikrytí, aby se na pryskyřici neusazoval prach.

9. Vyjměte tácek z formy. Hrubé nerovnosti lze odstranit brusným papírem (začínáme od nejhrubší zrnitosti až po nejjemnější). Nanášejte krouživými pohyby lešticí pastu, aby se tácek hezky leskl.Náš tip:

Zbývá vám ještě doladit poslední detaily ve výzdobě domu nebo se potřebujete vybavit arzenálem vajec pro koledníky? Pořiďte si aktuální číslo Marianne Venkov & Styl, na jehož přebalu na vás čekají praktické košilky na vajíčka. S jejich pomocí budete mít v mžiku ozdobeno! Krásné Velikonoce.