V 60. letech platila za módní ikonu a její styl okouzluje i dnes

uvodni-taska-bb

Foto: Ian Perkins

Ušijte si nadčasovou tašku s romantickým volánem a vyrazte s plnou parádou na pláž nebo do tržnice. Vejde se do ní všechno, co je potřeba, a ještě něco navíc, každá dámská taška či kabelka umí být přece bezedná! Navíc se kytičkovaný batist a kruhová bambusová ucha k sobě výborně hodí.

 

Spotřeba:
kytičkovaný bavlněný batist šíře 140 cm: 0,45 m; puntíkovaná bavlněná látka na podšívku a ozdobné detaily, šíře 150 cm: 0,80 m; nažehlovací vatelín H 640 a vlizelín H 250; 2 bambusová ucha na tašku (Union Knopf); šicí nitě


Schematický nákres:
Podle schematických nákresů zhotovte střihový díl tašky (a) a dna tašky (b) ve skutečné velikosti.


Stříhání:

Z kytičkované látky:
a) díl tašky 2x
b) dno tašky 1x

Z puntíkované látky:
a) díl tašky 2x
b) dno tašky 1x
c) 2 díly rýšku, dlouhé 84 cm, široké 16 cm, hotová šíře 8 cm
d) proužek pro 6 poutek, dlouhý celkem 54 cm, široký 7 cm (včetně přídavků)

Výztuha: Vnější díly tašky a vnější dno vyztužte vatelínem H 640, vnitřní díly a dno vyztužte vlizelínem H 250.


Pracovní postup:
Díly tašky položte lícem k líci na sebe, boční okraje sešijte. Švové přídavky rozžehlete. Ke spodnímu okraji dílů tašky přišijte dno. Švové přídavky sežehlete do dílů tašky.

Díly rýšku sešijte do kruhu. Rýšek složte na polovinu rubem dovnitř. Horní okraje společně nařaste a přistehujte na horní okraj tašky. 

Proužek pro poutka rozstříhejte na 6 stejně dlouhých dílů. Proužky složte podélně lícem dovnitř a sešijte 1 cm vedle hrany přehybu, vždy jeden konec sešijte. Švové přídavky sestřihněte, poutka obraťte a sežehlete. Nesešité konce poutek přistehujte přes rýšek na horní okraj dílů tašky, a to doprostřed a 5 cm po obou stranách středu.

Sešijte švy na podšívce, v jednom bočním švu nechte asi 15 cm nesešitých na obrácení. Podšívku přetáhněte lícem k líci přes tašku, horní okraje sešijte. Tašku obraťte, otvor ve švu podšívky zašijte. Podšívku vsuňte rubem k rubu do tašky. Horní okraj tašky prošijte v šíři 5 mm, rýšek a poutka přitom otočte nahoru.

Vždy 3 poutka otočte kolem uch tašky na polovinu do rubu, konce přišpendlete na horní okraj tašky a v kraji přišijte (pomocí jednostranné patky na všívání zipů), nesmíte přitom přichytit rýšek.