První dojem je důležitý. Co si vzít na sebe, abyste byli úspěšní?

sirka-prvni-dojem-pohovor

Foto: shutterstock.com

 

Získat vysněné zaměstnání, respekt od ostatních nebo se zkrátka cítit ve firmě příjemně. Možná se podivíte, ale tajným receptem, který zafunguje na plné čáře, je správně zvolené oblečení. Mělo by korespondovat nejen s vaším stylem a křivkami, ale také kulturou okolí. V čem vyrazit na pohovor k potencionálnímu zaměstnavateli nebo na důležitou pracovní schůzku?

 

sirka-prvni-dojem

 

1. Hledejte elegantní styl

Podle návrhářky a majitelky značky LEEDA, Lucie Kutálkové, jsou Češi unikátní v tom, že outdoorovou módu povýšili na městský styl. „Doba komunismu tady vcelku výrazně vymlátila eleganci. A to se napravuje velmi pozvolna,“ řekla v rozhovoru česká návrhářka. Obecně tedy platí, že džíny, kraťasy, trička nebo móda, která se svou funkčností hodí spíše do lesa nebo dlouhé výšlapy, nejsou na pracovní pohovor vůbec vhodné. Ženy mají oproti mužům ve výběru volnější ruce – mohou sáhnout po kostýmku, sukni a topu nebo šatech ke kolenům. Zatímco pro muže je nejjednodušší zvolit oblek. „Pro pohovor je ideální šedý nebo modrý oblek. Na celkovém výsledku se velkou měrou podílí materiál, ze kterého je vyroben. Oblek z podřadného materiálu často postavě nesedí a není prodyšný, proto se může muž cítit nekomfortně,“ upozorňuje Petra Koutná z rodinné firmy Koutný, která se specializuje na výrobu obleků. A doplňuje, že je-li předpoklad, že oblek bude vaším každodenním oděvem, zapřemýšlejte o obleku z kvalitní vlny, který jednak nabízí nejvyšší komfort při celoročním nošení, ale také zvyšuje životnost obleku.

 

Sako Velký Gatsby

 

Nadčasové, v pase decentně projmuté sako z lehkého materiálu s tradičními kapsami padne dokonale ke kalhotám i džínám.

 

sirk-sako-elky-gatstby

 

Smokingová košile

 

sirk-smokingova-kosile

 

2. Míry na tělo

První dojem dělá své, proto pokud chcete skutečně zapůsobit, dbejte na kvalitní provedení svého oblečení. Hrajte si i s detaily, které budou vyjadřovat váš styl. Muži ten pravý oblek v konfekci najdou jen zřídka. Nejčastější metodou výroby obleku je tzv. made-to-measure. „To znamená, že se podle již existujícího střihu a konkrétních tělesných proporcí ušije oblek. Materiály, šířku klop, rozparky, počet a druhy knoflíků, podšívku a mnoho dalšího však můžete navolit zcela individuálně,“ vysvětluje Koutná. Své kousky přímo na tělo si ale mohou nechat ušít i ženy, kterým nevyhovují standardizované míry a velikosti v obchodech.

 

Pouzdrová sukně ke kolenům

 

Šikmo stříhaná, a tudíž výtečně padnoucí úzká sukně z vlněného flanelu.

 

sirka-pouzdrova-sukne

 

Galantní vesta

 

Chcete-li mít po svém boku gentlemana tělem i duší, ušijte mu vestu s šálovým límcem, patkovými kapsami a koženými knoflíky ve dvou řadách. Ta bude ve spojení s košilí, kalhotami a polobotkami naprosto odzbrojující!  

 

sirka-galantni-vesta

 

3. Dbejte na formality

Přestože u pohovoru se bude klást velký důraz na vaše dovednosti, váš celkový dojem může perfektně dotvořit váš outfit. Zvlášť pokud výběr oblečení bude adekvátní podle pozice, na kterou se hlásíte. „Ze zkušeností doporučuji, aby kandidát zvolil takové oblečení, ve kterém se bude cítit komfortně, ale zároveň v principu reflektoval zvyklosti instituce, do které se hlásí. To, jak se cítí kandidát při pohovoru, může do jisté míry ovlivnit celkový průběh a následný výsledek pohovoru,“ uvádí Klára Sokolová, Chief HR Officer, MONETA Money Bank.

 

4. Zachovejte hravost

Libujete si v pestrých detailech? Dobrou zprávou je, že v posledních letech se rozvolnily i nepsané předpisy k outfitu. „Finanční sféra je tradičně alespoň o stupeň konzervativnější, než „zbytek světa“. V poslední době nicméně i u nás vnímáme určitý posun směrem k omezení formálnosti – například u mužů košile bez kravaty, obleky poněkud méně „business“ a více „casual“, barevné nebo pestré ponožky, u žen třeba pohodlnější obuv,“ přibližuje Eva Svobodová tisková mluvčí z pojišťovny UNIQA.

 

Červené sako

 

sirka-cervene-sako

 

Petrolejové kalhoty

 

Lehce extravagantní, a přitom vhodný i pro oficiální příležitosti je kalhotový kostým s krátkým kabátkem a mírně rozšířenými kalhotami s ostře sežehlenými puky a klasickými sedlovými kapsami.

 

sirka-petrolejove-kalhoty