Biopekárna Zemanka a agentura NAVZDORY spouští společný cirkulární projekt.

 

pytle-01        
                                                                                                                                                          foto: archiv

 

Biopekárna Zemanka, přední český výrobce bio krekrů a sušenek, spolu s reklamní agenturou NAVZDORY přichází s novou unikátní řadou upcyklovaných doplňků. Z použitých pytlů od mouky vzniklají praktické kousky: Nákupní taška, úložný pytel na dětské hračky či designová obálka na dokumenty. Cílem společného projektu je především poukázat na hodnotu různých materiálů, které se na první pohled mohou zdát už nepotřebné a nechat je znovu vyniknout v podání dalších funkčních produktů.

 

„U nás v pekárně dlouhodobě usilujeme o minimalizaci dopadů naší činnosti na životní prostředí. Od začátku pečeme výhradně z biosurovin a podporujeme výhradně ekologické zemědělce, každoročně také rozšiřujeme nabídku bezobalového sortimentu. Proto když nás Jakub Mastík z NAVZDORY oslovil s myšlenkou společného projektu, dávalo mi to hned perfektní smysl,” říká o novém projektu Jan Zeman, majitel a jednatel Biopekárny Zemanka. V té měsíčně spotřebují až 300 pytlů mouky, které se tak okamžitě stávají odpadem. Filosofie společnosti je nakloněna každé možnosti minimalizace odpadů a uplatnění principů cirkulární ekonomiky. Možnost najít v obyčejných pytlích další využití byla tedy pro Jana Zemana i agenturu Jakuba Mastíka jasná výzva.

 

„Jsme skupina nadšenců do upcyclingu, která svou kreativitou vzdoruje neefektivnímu nakládání s odpady. Rádi z použitých materiálů vytváříme něco nového, něco, co najde své další využití. Pytle na mouku jsou vyrobeny z relativně pevného papíru, na který jsme aplikovali tenkou vrstvu lepidla pro delší životnost výrobku. Vybírali jsme takové lepidlo i barviva, která jsou vhodná pro styk s potravinami a nejsou nijak zdravotně závadná. Materiál se tak stal dostatečně odolným a hodí se na výrobu různých produktů,” komentuje vznik projektu jeho spolurealizátor Jakub Mastík, zakladatel agentury NAVZDORY.

 

  pytle-02
                                                                                                                                                             foto: archiv

 

Design produktů navrhla agentura NAVZDORY. Výroba pak probíhá v ostravských chráněných dílnách, které zaměstnávají lidi s duševním onemocněním.

„Do našich projektů se snažíme v co nejvyšší možné míře zapojovat lidi s hendikepem nebo jiným znevýhodněním. Ukazujeme tak, že v Česku mohou vznikat udržitelné výrobky, které mají navíc sociální přesah,“ doplňuje Jakub Mastík.

 

V Zemance jsu tomuto princiu víc než nakloněni.

„Snažíme se hledat příležitosti, jak propojovat environmentální i sociální aspekt podnikání. A tento projekt je ukázkou toho, že to funguje. Nové tašky, pytel na hračky i obálky jsme na náš e-shop uvedli těsně po Velikonocích. Aktuálně jednáme s dalšími partnery o využití pro své účely i o další distribuci. Každý, kdo si náš upcyklovaný produkt pořídí, pomáhá handicapovaným lidem uplatnit se,” uzavírá Jan Zeman.

 

pytle-03        
                                                                                                                                                           foto: archiv 
KDO JE KDO


Biopekárna Zemanka

Biopekárna Zemanka je český výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Byla založena v roce 2006 v malé obci Oříkov u Sedlčan ve středních Čechách. Výrobu na počátku řídila Věra Zemanová, profesionální cukrářka s více jak 40letou praxí v gastronomii. Podnik vede Jan Zeman.

 

 

NAVZDORY

Agentura, ktreá kreativitou vzdoruje neefektivnímu nakládání s odpady. Z použitých materiálů vytváří reklamní předměty, ale také umělecké objekty či cílí na ECO catering. Nevyužité materiály zákazníků agentury v ní dostávají šanci na druhý život. 

 

Agentura NAVZDORY přináší svým partnerům nejen nové pozitivní PR, ale společně s nimi dává podnikání vyšší smysl.