Kousek, na který se vždy můžete spolehnout? Little black dress! Nikdy vás nenechají na holičkách a nabízí tolik prostoru pro módní hru. Máte už ty své?

lbd-uvod

 

Ovládly stříbrné plátno i kolekce světových modních gigantů, aby si našly cestu do takřka každého dámského šatníku. Proslavila je řada nezapomenutelných snímků a naposledy je připomněla také nejnovější řada série Koruna o britské panovnické rodině. Tam znovu ožívají "šaty pomsty," svůdné malé černé, kterými provokovala svět a především nevěrného Charlese nezapomenutelná lady Diana poté, co se provalila následníkova aféra s Camillou Parker-Bowles.

 

Jak to všechno začalo

Snad žádné jiné šaty nejsou tak všestranné jako malé černé. Přitom nejtemnější ze všech barev dlouho platila za synonymum smutku! Po konci první světové války tímto odstínem houfně vyjadřovaly vdovy svou těžkou ztrátu. Na straně druhé se antracitová stala rovněž tak trochu nechvalně známým poznávacím znamením pravé femme fatale, což tehdy ještě mělo poněkud negativní vyznění.

 

lbd-coco

                                   Audrey Tatou a Christy Turlington v modelech Chanel. Coco Chanel | foto: 2x Getty Images, archiv

 

Francouzská designérka Gabrielle „Coco“ Chanel ovšem dovedla v pravou chvíli rozeznat módní potenciál do té doby opomíjeného tónu, a tak ve dvacátých letech představila světu přiléhavé šaty ke kolenům z čínského hedvábí, které disponovaly úzkými, dlouhými rukávy. Ty se ještě roku 1926 dostaly do prestižního amerického magazínu Vogue, kde je popisek definitivně katapultoval ke hvězdám:

 

„Tento jednoduchý model se brzy stane prakticky uniformou pro všechny ženy, jež mají vkus.“


Záhy se potvrdilo, že měly redaktorky této fashion bible pravdu. Na „petite robe noire“ se stály fronty, každá je chtěla vlastnit. Coco Chanel na to pružně zareagovala a začala navrhovat malé černé v řadě obměn – tu s plisovanou sukní, jindy s pajetkami, pak zase bez rukávů... Rázem patřily k povinné výbavě vyznavaček stylu, jež se v oněch dobách klaněly dekadenci a androgynnímu ideálu krásy.

Trvalo to nicméně až do šedesátých let, než se tento oděv zbavil nálepky čehosi lehce pohoršujícího. Klíčový podíl na tom měly slavné hollywoodské herečky, které jej neváhaly obléknout před kamerou. Mezi ně patřila Marilyn Monroe v „Páni mají radši blondýnky“ či Brigitte Bardot ve „Chcete se mnou tančit?“.

 

lbd-diana
                Marilyn Monroe, lady Diana a Audrey Hepburrn a jejich ikonické malé černé | foto: Imago Pro, Action Press, DDP Images

 

Totální průlom ovšem měla na svědomí „Snídaně u Tiffanyho" a Audrey Hepburn alias Holly Golightly v úchvatné róbě od Givenchy, z níž vyzařovala elegance každým coulem. I její zásluhou na „little black dress“ dnes narážíme v kancelářích, kde hraje obvykle prim pouzdrová verze, na romantických večeřích doplněné o punčochy, jehlové podpatky i trenčkot a s koženou bundičkou a martenskami se zavděčí též rockerkám. Ale mít šatník bez nich? Nikdy!

 

Elegance, výjimečnost, smyslnost...

Stejně svůdné můžou být i vaše nové "LBD." Cesta k nim je neuvěřitelně jednoduchá. Jedny nadčasové a dokonalé najdete v prosincové Burda Style, stačí jen rychle se pustit do šití. Určitě se budou hodit jako nový sváteční model ke stromečku. A pak jim najdete nespočet dalších příležitostí, kde v nich zazářit!

 

lbd-uvod-dovnitr


Již brzy je najdete na webu v eshopu a ve Škole šití, kde získáte vše potřebné pro jejich tvorbu.