Můžete si z ní ušít prakticky všechno, po čem toužíte!

Hřejivý plášť, klasický blejzr, sportovní kalhoty, zkrátka cokoli... z vlněné látky můžete mít jakoukoli část oblečení. Mezi její největší talenty patří dovednost proměnit běžné kousky v elegantní exempláře, které jsou navíc neuvěřitelně pohodlné.

  uvodni-vlna-nikol-bartzoka-9-15

Foto: Nikol Bartzoka, Burda Style 9/2015


INTIMNÍ DETAILY

Nejběžnější přírodní surovinou je vlna stříhaná z ovcí. Nejkvalitnější je čistá střižní vlna, která smí obsahovat pouze 0,3 % příměsí. Střižní vlna pak smí obsahovat 0,7 % příměsí. Jednou z jejích neocenitelných vlastností je schopnost udržet teplotu a vlhkost ve správném poměru. Dokáže absorbovat až 35 % vlhkosti, aniž by působila mokře, zatímco vodní kapky podobně jako nečistoty a prach odpuzuje. Kromě toho je to materiál, který se téměř vůbec nemačká.


s-i-r-ka-vlna-1-george-malekakis-9-15-bodo-rickassel-2-15

Foto: George Malekakis, Burda Style 9/2015 a Bodo Rickassel, Burda Style 2/2015  

 

JAK S NÍ ZACHÁZET

Před stříháním látku vždy přežehlete a zároveň důkladně napařte. Před dalším zpracováním ji nechte pořádně proschnout. Téměř všechny vlněné látky mají vlas. Přejedete-li rukou po povrchu proti směru vlasu, ucítíte lehký odpor, zatímco po směru vlasu budete mít dojem, že je látka hladká. Papírové střihové díly pokládejte na látku vždy tak, aby jejich spodní okraje ležely stejným směrem. Na hotovém oděvu by vlas měl probíhat shora dolů. Žehlete pokud možno jen z rubu žehličkou nastavenou na stupeň vlna (2 puntíky), nejlépe s pomocí páry. Jestliže budete muset žehlit z lícové strany, pak rozhodně pouze přes plátno. Hotové oděvy perte co nejšetrnějším způsobem ve vodě teplé do 30 stupňů. Použijte prací prostředek na jemné prádlo nebo speciální na vlnu. Pláště, blejzry, kostýmy a obleky nechte raději vyčistit chemicky.

 

s-i-r-ka-vlna-2-george-malekakis-8-14

Foto: George Malekakis, Burda 8/2014  


KRÁSA PRO KAŽDÉHO

Vlna dokáže zpříjemnit pracovní maraton v kanceláři, zahřát při procházce v přírodě, a to dokonce během mrazivého počasí, či oslnit při společenských událostech. Díky svému charakteru poskytuje fantastický komfort – budete se v ní cítit jako v bavlnce.