Mimořádné příležitosti si žádají mimořádný vzhled


uvodni-zakar-jeff-olson-10-14

Foto: Jeff Olson, Burda Style 10/2014


Žakárové tkaniny lze považovat ze malá umělecká díla, jejichž krásu a výjimečnost mají na svědomí nádherné fantazijní vzory z lesklých i matných přízí. Připomínají vzácné gobelíny z dávných časů, snad právě proto se tak skvěle hodí pro styling à la glamour.

 

 

INTIMNÍ DETAILY

Žakáry jsou tkaniny s vetkávanými vzory, které vznikají speciální technikou na složitých žakárových strojích, jež do textilního průmyslu počátkem 19. století zavedl jejich vynálezce Joseph Jacquard. Mohou se vyrábět jak z přírodního hedvábí, viskózy či vlny, tak ze syntetických vláken.

  2-sirka-zakar-alex-kahan-4-14

Foto: Alex Kahan, Burda Style 4/2014

 

JAK S NÍM ZACHÁZET

Ještě před stříháním si ověřte, zda vzor tkaniny má konkrétní směr, někdy to není hned na první pohled patrné. Papírové střihové díly pokládejte na látku vždy tak, aby spodní okraje všech dílů ležely jedním směrem. Žehlení si nejprve vyzkoušejte na zbytku látky – žakáry jsou dosti choulostivé. U směsových látek nastavte teplotu vždy podle vlákna nejnáchylnějšího na poškození! Žehlete pokud možno z rubové strany. Musíte-li však žehlit z líce, pak jedině přes suché plátno. Žakáry nikdy neperte, oděvy z nich patří zásadně do čistírny.  

  3-sirka-zakar-blasius-erlinger-12-14

Foto: Blasius Erlinger, Burda Style 12/2014


KRÁSA PRO KAŽDÉHO

Hranice mezi formálním a neformálním oblečením je dnes tak tenká, že i takový materiál, jako je žakárová tkanina, je vhodný pro všednodenní nošení. Dokáže ozvláštnit běžné chvíle a zároveň také umožňuje vyrazit na party hned z práce, aniž by byla nutná změna outfitu.