Zdánlivá nedokonalost přízí proměněná v originální efekt

1-new-uvodni-bukle-navic-dana-van-leeuwen-3-14

Foto: Dana Van Leeuwen, Burda Style 3/2014


Buklé si velmi rychle oblíbíte. Má totiž obrovský šmrnc. A co víc, díky nepravidelné struktuře se snadno ztratí ne zrovna perfektně rovné švy či jiné drobné nepřesnosti, což určitě uvítají začínající švadlenky.

  

INTIMNÍ DETAILY

Buklé je látka tkaná z nepravidelně silných nití. Zesílená místa vznikají obtáčením základní nitě nití efektní a podobají se uzlíkům, respektive hustším či volnějším obloučkům. Příze mohou být jedno- i vícebarevné, tenké i silné. Různorodost se týká také dezénů – jejich rozpětí sahá od tvídové optiky až po vzor kohoutí stopy.

 

1-sirka-bukle-nikol-bartzoka-3-15-carlos-alsina-2-15

Foto: Nikol Bartzoka, Burda Style 3/2015 a Carlos Alsina, Burda Style 2/2015

 

JAK S NÍM ZACHÁZET

Mnohé druhy buklé se vyznačují tím, že v jejich struktuře zpravidla nepoznáte hned na první pohled směr vzoru, proto papírové střihové díly pokládejte na látku tak, aby spodní okraje všech dílů ležely vždy ve stejném směru. Pro přesné navazování pruhů nebo kára v podélných švech je důležité, abyste spodní okraje střihových dílů, které budete sešívat k sobě, položili na látku vždy na stejný pruh vzoru. Okraje buklé se třepí, tomu můžete zamezit nažehlením šikmých proužků vlizelínu. Žehlení si vyzkoušejte na malém zbytku látky. Zatímco například vlna dobře snáší i vyšší teplotu, hedvábí, viskóza a syntetická vlákna vyžadují při žehlení opatrnost a poměrně nízkou teplotu. U směsových látek nastavte teplotu vždy s ohledem na nejchoulostivější vlákno tkaniny! Žehlete pokud možno z rubu.


2-sirka-bukle-jeff-olson-10-14-carlos-alsina-5-15

Foto: Jeff Olson, Burda Style 10/2014 a Carlos Alsina, Burda Style 5/2015


KRÁSA PRO KAŽDÉHO

Ať už zvolíte klasickou siluetu, nebo extravagantní formu, z buklé bude každý model vypadat velmi zajímavě. Plastičnost povrchu totiž oživuje celkový vzhled. To vám usnadní volbu doplňků – není jich třeba mnoho a čím budou jednodušší, tím lépe.