„Tohle je můj příběh, jak ho ještě nikdo nikdy nevyprávěl!“

Vivienne Westwoodová, která je jednou z ikon současnosti, vám nyní prostřednictvím svého životopisu, jehož spoluautorem je Ian Kelly, nabízí pohled do své tvorby i osobního života. Seznamte se se soukromím slavné módní návrhářky, aktivistky, spolutvůrkyně punku, ale také babičky, jednoduše opravdové žijící legendy, v jejíž žilách koluje mix odzbrojující křehkosti a neobyčejné síly.


1-s-i-r-ka-vivienne-westwoodova-cindy-palmano-archiv-vivienne-westwoodove

Foto: Cindy Palmano/archiv Vivienne Westwoodové


Poprvé se Vivienne přímo podílela na jedinečných osobních memoárech a autorizované biografii. Rozhodla se promluvit vlastním hlasem za přispění vzpomínek a výpovědí svých přátel i rodiny. Díky skvělé a hluboce vnímavé spolupráci s Ianem Kellym přináší tato unikátní kniha pohled na život a dílo jedné z nejvlivnějších postav naší doby.

Ian Kelly popisuje svou přítelkyni a múzu takto: „Vivienne je daleko víc než to, co vidíte na první pohled. Je vášnivě oddána lidským právům a ekologii a jsem nadšený, že mohu říct pravdu o ženě s velkým srdcem, vřelé a vtipné, jejíž tvář i oblečení jsou známé po celém světě, ale která byla také učitelkou na základní škole v Derbyshiru, potkala Malcoma McLarena, zamilovala se do něho a spolu změnili svět.“


2-s-i-r-ka-vivienne-westwoodova-ben-westwood

Foto: Ben Westwood


Do tohoto životopisu svými trefnými komentáři významně přispěli mnozí z jejích přátel a spřízněných duší – od Pamely Anderson přes prince Charlese, Shami Chakrabati, Sarah Jessiku Parker, Naomi Campbell, Jerry Hall či Boba Geldofa až po Juliana Assange, stejně jako její rodina, partneři z módní branže a manžel Andreas Kronthaler.


2-vy-s-ka-vivienne-westwoodova-archiv-vivienne-westwoodove

Foto: archiv Vivienne Westwoodové


Vivienne Swire se narodila ve venkovském Derbyshiru. Do Londýna přišla, když jí ještě nebylo dvacet. Brzy se vdala, rozvedla a narodil se jí první syn Ben. Krátce nato potkala Malcolma McLarena. Společně vytvořili celosvětový fenomén punku . Všechno to začalo tím, že se ujali managementu kapely Sex Pistols a na konci King´s Road si otevřeli obchod s oblečením. Pak přišel ještě syn Joe, který později založil značku Agent Provocateur. To byl počátek Vivienniny cesty za sebepoznáním a intelektuální ctižádostí, které ji na základě studia maleb z 18. století přivedly k vlastním kolekcím a pomohly jí stát se zřejmě nejlepší střihačkou v módním světě.  Svým dokonalým zvládnutím krejčovského řemesla zásadně ovlivnila vývoj módy, například se zasadila o rozvoj a oživení produkce tvídu ve Velké Británii a o jeho znovuzrození v oděvních modelech.


1-vy-s-ka-vivienne-westwoodova-robert-pinnock

Foto: Robert Pinnock


Její životní elán a ideály ji posouvaly stále více směrem k politickému aktivismu, a tak bychom ji teď našli v předsednictvu organizace Liberty, bojující za lidská práva, a mezi mluvčími Greenpeace. V podstatě všechny své peníze věnuje na záchranu pralesů a Arktidy. Žije skromně se svým manželem, kterého potkala coby studenta na svých přednáškách o módě. Její muž Andreas je o pětadvacet let mladší. Vivienne Westwoodová však v žádném případě, a to ani ve svých čtyřiasedmdesáti letech, nemá zájem odejít do důchodu nebo se stáhnout do ústraní.


3-s-i-r-ka-vivienne-westwoodova-archiv-vivienne-westwoodove

Foto: archiv Vivienne Westwoodové


Kniha vás zaujme neotřelým vypravěčským stylem, upřímností, otevřeností a dynamikou. Kromě strhujícího příběhu vám nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si fotografie, které nebyly ještě nikdy zveřejněny. Začtěte se a užijte si čas strávený ve společnosti skvělé ženy, která je inspirací nejen pro velkou spoustu jiných návrhářů, ale i pro nás všechny.


vy-s-ka-kniha

 

Životopis, který přeložila Dagmar Brejlová a který vyšel v nakladatelství Metafora, je vytištěný ekologickou barvou na FSC papíru, přesně v duchu myšlení Vivienne Westwoodové a její filozofie. Seženete jej za 599 Kč.