Ukrajinská návrhářka dostala v Čechách příležitost vytvořit módní kolekci jako netradiční formu poděkování.

  anastasiia-03
                                                                                                                                              foto: GoldBee

 

Ukrajinská návrhářka Anastasia Skoromets z válkou zmítané země utíkala pět dní. Azyl našla v Brně, kde nyní pro značku GoldBee vytvořila novou kolekci GoldBee Anastasia s jasným sdělením: Spolu jsme silnější.

 

Za novým projektem stojí především původní brněnská značka sportovního oblečení, která před dvěma týdny Anastasii poskytla příležitost realizovat se ve svém oboru i zde, po útěku z Ruskem napadené Ukrajiny. Ukrajinská návrhářka dorazila do Brna i se svou čtyřletou dcerkou. Její muž zůstal v zemi a bojuje...

 

„Kolekce GoldBee Anastasia je důkazem, že spolu jsme silnější. Jednatřicetiletá Anastasia a její dcera přišly do Brna před dvěma týdny. Poskytli jsme jí práci a rovnou začali vymýšlet její kolekci. Za dva týdny jsme stihli navrhnout a vyrobit něco, co je nejen pohodlné a pěkné, ale je především důkazem pomoci, přátelství a bratrství,“ říká majitel firmy GoldBee, osmadvacetiletý Jan Kočař. Jeho značka si zakládá na ekologickém, etickém a morálním přístupu ke všemu, co dělá.

 

anastasiia-02
                                                                                                              Jan Kočař a Anastasiia Skoromets | foto: archiv


„V tuto chvíli jsme zaměstnali pět uprchlic z Ukrajiny. Designérku a návrhářku Anastasii a další čtyři dámy, které pracují jako švadleny ve výrobě,“   říká Kočař a dodává, že mnohdy vznikají ošemetné i velmi vtipné situace, jelikož dámy neumějí anglicky a on zase Rusky či Ukrajinsky. „Domlouváme se vyloženě rukama – nohama nebo v některých případech se pokoušejí překládat starší kolegyně, které se ve škole učily Rusky. Někdy je to opravdu vtipné,“ směje se majitel značky a jedním dechem dodává, že přijetí ukrajinských uprchlic do kolektivu tým nejen posílilo, ale i zvláštním způsobem stmelilo. „Slyším jen samé pozitivní ohlasy. Dámy si vzájemně pomáhají, je to velmi kolegiální, až přátelské. V současné době se snažíme pomoci i tím, že je budeme učit česky, aby se maximálně adaptovaly.“

 

Nová kolekce „GoldBee Anastasia“ je plně v rukou její ukrajinské návrhářky, která původně sice vystudovala architekturu, již několik let se ale věnuje módnímu designu a návrhářství. Její kolekce je, podle jejích slov, způsobem, jak poděkovat všem Čechům, Polákům, Slovákům, kteří se nebáli postavit se za její vlast a nabídnout pomocnou ruku. „Musela jsem opustit svou zemi, domov, manžela, rodiče a další příbuzné, abych se pokusila zachránit život sobě a své čtyřleté dceři. Nebojím se o práci nebo o dům. Bojím se o svou rodinu. O to, že celý svět na Ukrajinu zapomene, stejně jako tomu bylo při obsazení východní části Ukrajiny a Krymu. Teď se o nás svět zajímá a já moc doufám, že to tak zůstane. Celá naše rodina bydlí v Poltavě a pokud na to svět opět zapomene, pravděpodobně budeme na hranicích bojů velmi blízko anektovaného území. Věřím, že naše armáda, policisti, ale i všichni muži a ženy budou bojovat hrdě jako dodnes a že naše Ukrajina vyhraje,“ pevně doufá Anastasia, která našla v Brně přechodný domov u svých známých.

 

  anastasiia-01
                                                                                                                                      Anastasia při fittingu nové kolekce | foto: archiv


„V Brně nám všichni pomáhají. Každý se ptá, jak může pomoci. Nechceme být ale přítěží. Vzali jsme si nějaké věci pro děti, ale pro dospělé nic. Neberu si víc, než nutně potřebujeme a nyní mám i práci, což je skvělé. Nechci být závislá na vašem sociálním systému, chci si na život u vás vydělat sama. Byla bych ráda, kdybych za pár týdnů fungovala jako jakýkoli jiný člověk,“ říká Anastasia a dodává, že každý den děkuje. „České vládě, že otevřela hranice, pracovní možnosti, školky pro děti. A hlavně všem Čechům a Češkám, kteří pomáhají skrze nadace a jiné organizace. Kolekce "Anastasia" je poděkování vám všem. Děkuji Vám,“ dodává jednatřicetiletá maminka, návrhářka a nyní i uprchlice Anasatasia.

 

anastasiia-04
                                                                                                                           Logo projektu Spolu jsme silnější | grafika: GoldBee